Schizofrenie

Dobrý den, měla bych otázku, ohledně své matky. Bohužel začátkem srpna 2017 si nechala zřídit do domu wifi připojení, od té doby začala mluvit o tom, že jí k připojení vlezli sousedi a, že jí tam dali jakési zařízení kterým ji odposlouchávají. I přes veškerou asistenci poskytovatele služeb, že je to nemožné si nedala říct. Doma nejdříve rozvrtala celý strop s cílem, že něco najde. Což samozřejmě nenašla. I přes to se celá situace začala stupňovat. Doma se začala zamykat. Myslím tím všechny dveře v bytě. Ty venkovní ještě podepřela, aby se k ní nikdo nedostal. S tím, že ji celá rodina říkala, že to není pravda ať jde k lékaři, všechny nás nazvala blázny. Postupem času přestala jíst, ztrácet se venku (neustále ji hledáme). Matce je teprve 50 let, začala ve velkým pít kávu, alkohol a kouřit jednu cigaretu za druhou. Za poslední měsíc zhubla více než 10 kg. Je strašně pohublá i v obličeji, ale jíst nebude. Pořád prý slyší hlasy. (třeba když jí potkám, tak mi řekne "pozdravuje tě Marcela", kamarádka kterou jsme roky neviděli, když se jí zeptám kde ji potkala? Odvětí, že to slyšela ve své hlavě a že mi to má vzkázat). Už si s ní nevíme rady. Prosím poraďte co se s ní dá dělat? Děkuji předem za Vaši odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, především je třeba zjistit, co Vaší mamince vlastně je. Zmiňujete schizofrenii, což je porucha, která se rozvíjí především v mladém věku. V padesáti to sice úplně vyloučené není, ale v takovém případě je třeba zvážit i jiné možné příčiny a souvislosti psychotického stavu či dezorientace v realitě. Jak píše peer poradkyně, nátlak, přílišné naléhán a kategorické vyvracení bludných přesvědčení nemocného mohou utvrdit v pocitu ohrožení a také v tom, že jeho blízcí jsou proti němu. Je dobré projevit emoční účast, obavu z jejího utrpení, přičemž je možné říci, že Vaše vidění situace se od toho jejího liší, i když ho respektujete. Předpokladem je udržet dobrý kontat a opakovaně nabízet pomoc ve vyhledání odborné péče. Situace se může změnit, začne-li nemocný být pro sebe či okolí nebezpečný, což nemusí být jen ve smyslu agrese, ale třeba i při nápadném a viditelném chátrání, neschopnosti o sebe pečovat apod., tehdy je možné volat záchrannou službu a pacienta hospitalizovat bez jeho souhlasu. Bylo by užitečné, kdybyste se s odborníkem poradili osobně, nebo alespoň telefonicky, např. formou linky důvěry. Také by asi stálo za to osobně informovat praktického lékaře Vaší matky, který se též může na strategii, jak jí pomoci, podílet. Držímn palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Moje kolegyně vzpomíná, že i ona měla v akutní fázi onemocnění pocit, že jí sledují sousedé. Hlasy v hlavě brala jako samozřejmost. V té době ji nikdo neupozornil na to, že hlasy v hlavě se objevují i u jiných lidí a že není jediná, komu se něco takového přihodilo. Otevřené a starostlivé vysvětlování a klidné přesvědčování bez nátlaku by zřejmě pomohlo. Neustálé připomínání reality mělo obrovský význam i pro mě. Podle mě má cenu bludné myšlenky nemocného komentovat, ale nebýt příliš v opozici. Nabídněte svůj názor, dejte mamince najevo, že vidíte skutečnost jinak. Třeba: „Nemyslím si, že by mě Marcela mohla nechávat pozdravovat tímto způsobem. Mám za to, že takhle komunikace mezi lidmi nefunguje.“ Můžete uvést i příklady jiných lidí, kterým se to také stalo a to, že na tyhle problémy existují léky, které nám pomohou se ve své situaci zorientovat. (Neříkejte jí, že je blázen a že má se sebou něco dělat, psychiatrií jí nevyhrožujte.) Když teď říkáte, že má jít k lékaři, nechce proto, že zřejmě nemá na onemocnění náhled, neboli neví, že je nemocná. Má pocit, že je třeba řešit nebezpečí, připadají jí důležité její myšlenky. Cítí se patrně ohrožena. Je těžké v psychóze někomu věřit, protože trpíme-li bludy, vytváříme si zároveň jakousi ochranu vlastního přesvědčení. Nejpravděpodobnější je, že nemocný uvěří někomu, kdo je mu blízký, nebude mít pocit, že by mu chtěl někdo ublížit. Zkuste zavolat nějakému lékaři, na ambulanci, do nemocnice, nebo na krizovou linku, popsat situaci, zeptat se na možnosti léčby ve vašem městě, vsi, kraji, okolí. Zkuste maminku k lékaři dovézt, formulujte to jako vaše přání. „ Mě to mami moc pomůže, když tam pojedeme, uleví se mi, mám o tebe starost“ Volat integrovaný záchranný systém můžete až v momentě, kdy začne ohrožovat vážně sebe nebo někoho ve svém okolí, bude nezvěstná, apod. Snažte se tomu předejít, ale někdy není jiné cesty. I když Vám může vyčítat, že jste ji násilím nechali léčit, může vám později být vděčná. Držím palce.


Zpět na seznam