Schizofrenie

Dobrý den, Známý se na mě obrátil s následujícím článkem, jehož autor (psycholog) se vyjadřuje ke schizofrenii v kontextu aktuální politické krize. Informace, které jsou v článku uvedeny mi však připadají nepravdivé. Předně autor tvrdí, že schizofrenii lze diagnostikovat pouze do 28 let věku člověka, pak už sxhizofrenie propuknout nemůže. Druhak pak tvrdí, že konečnou diagnózu nikdy nestanovuje psychiatr, ale vždy klinicky psycholog. Mohu se Vás tedy zeptat, co je na tomto pravdy? Děkuji S pozdravem a přáním pěkného dne T. C. http://blog.aktualne.cz/blogy/daniel-strobl.php?itemid=32842&from=fbLike&fbclid=IwAR07yScI9Fpc7uvVyGlEz5ofRTw4sgh2Fb0hi0pUTtHAGMl8PaMopNqNI0M
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, tato poradna nemá kapacitu, aby se vyjadřovala k článkům kolegů a která se navíc zjevně vztahuje k současnému politickému dění. Schizofrenie sice nejčastěji propuká dejme tomu mezi 17. a 25. rokem života, ale stává se, že propukne později, a to ne zas tak vzácně. Už autor termínu Schizofrenie, Eugen Bleuler (1911) napsal něco jako (necituji doslova): "Za první příznaky schizofrenie považujeme ty, kterých si jako prvních všimneme." To bývá zpravidla akutní psychóza. Předchází ale neléčené období, kdy se nemocný snaží příznaky kompenzovat vlastními silami a může se mu to i celkem dlouho dařit. Jejich vznik bývá spojen spíš s významnými životními předěly, které sice u mladých lidí přichází v podobném věku, nicméně pořád je tu značný rozptyl. Doba propuknutí "naplno" pak bývá spojena s "poslední kapkou", což může být významný stres. Diagnostika pak především potřebuje čas věnovaný upřesňováním anamnézy a sledování vývoje symptomů. Manuály říkají alespoň měsíc, nicméně ze zkušenosti vím, že to může být mnohem déle. Krom toho je pravděpodobné, že schizofrenie má více průběhových variant, takže je možné, že ve skutečnosti jde i o mnoho variant narušení konektivity (propojení) v mozku a mnoho variant možností, daných vnějšími faktory (učení, vztahy, traumaty), kdy se vývoj psychiky odkloní směrem k nerovnováze. V jistém smyslu si nese každý pacient s touto nemocí její vlastní a jedinečnou verzi. Někdy jde o případ, který je tak zjevný, že nezáleží na tom, který odborník jej vyšetřuje, jindy je psychologické potvrzení velkou pomocí, jsou případy, kdy se odborníci neshodnou a je třeba další čas. K posudkovému zhodnocení je důležitý psychiatrický i psychologický závěr.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Váš dotaz je mimo moji kompetenci peer poradce (člověka s vlastní zkušeností s duševním onemocněním, kterým je bipolární porucha). Nemám dostatečnou odbornost na to, abych se k Vaší otázce seriózně vyjádřila.


Zpět na seznam