schizofrenie příznaky a násilí

Byla bych schopná poznat na sobě první příznaky schizofrenie? Vím, jaké jsou příznaky schizofrenie. Nikdy jsem zatím žádné obtíže neměla a v rodině nic nemáme. Kdy je schopen schizofrenik zaútočit na okolí? A dá se tomu předejít? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, odpověď peer konzultanta Michala je dost vyčerpávající. Mohu přidat, že ke schizofrenii patří, že pacient, u kterého se tato nemoc rozvíjí, z ní zpravidla nemá strach, protože si neuvědomuje fakt, že je nemocný, nebo si to aspoň není schopen připustit. Jeho strachy se pak týkají oblastí jeho vnitřního života, do kterého se zároveň uzavírá. Mýtem také je, že schizofrenie se rovná agresivitě, pacienti s touto poruchou nejsou primárně agresivní. Většina lidí, kteří mají až panické obavy ze schizofrenie, by se ve skutečnosti dala zařadit mezi poruchy neurotické či osobnostní. Máte-li tyto obavy, můžete si o tom promluvit třeba s klinickým psychologem.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, příznaky schizofrenie jsou různé, jedním z nich je zvýšená citlivost na vlastní prožitky, pocity a okolí. Lidé okolo člověka, který se dostane do psychotického stavu, mohou pozorovat přehnané - vztahovačné - reakce, nebo naopak zamlklost, nedostatek komunikace. Každý člověk je jiný, má jinou povahu. Na ulici člověka, který se léčí ze schizofrenie, pravděpodobně podle chování nepoznáte. Nejspíše ani u mne. Pokud máte u sebe podezření, že byste tímto onemocněním mohla trpět, svěřte se psychologovi, který se tím zabývá. Co se týče nebezpečnosti, je to velký mýtus, podporovaný médii, není běžné, aby schizofrenici útočili. Předcházet tomu, aby se někdo dopouštěl násilí, je podle mě možné jen zčásti. Pokud jste však svědkem násilného chování, volejte policii.


Zpět na seznam