schizoidní porucha osobnosti

Dobrý den. nevím, jestli můj přítel trpí schizoidní poruchou osobnosti. Vůbec se mnou nemluví o důelžitých věcech. Měli jsme plány o společné budoucnosti, ale nikdy je nerozvíjel. Chová se, jako bych nebyla a hraje si svoji hru. Ke mě se chová moc hezky, ale sám od sebe vůbec nepečuje o náš vztah a o společné směřování, o kterém jsme mluvili. Chová se zvláštně, třeba se směje tomu, co dělám a když mu říkám, že se mě to dotýká, tak říká, že už jiný nebude, že je to prostě on. V tu chvíli bych na něho chtěla začít křičet.
Avatar

Zuzana Foitová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ve Vašem příspěvku popisujete některé situace mezi Vámi a Vaším přítelem, které Vám vadí nebo Vás mrzí. Jestli správně chápu, ptáte se, zda určité chování Vašeho přítele může být projevem schizoidní poruchy osobnosti. Z napsaného si netroufám na tuto poruchu usuzovat. (To neznamená, že Váš přítel nějaké potíže nemá, diagnózu by však musel stanovit lékař v přímém rozhovoru s ním.) Popisujete zklamání z vývoje původních plánů, z vývoje vztahu a komunikace. Je určitě dobře, že si všímáte svých pocitů a zkoušíte o nich s přítelem mluvit. Pokud přítel Vaši snahu odbývá, zlehčuje nebo se Vám směje, můžete se obrátit na poradnu pro rodinu a mezilidské vztahy nebo vyhledat párovou terapii - tento typ problémů je nejlépe řešit společně s přítelem. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu. Následkem příznaků některých duševních onemocnění může být narušená emotivita, kdy se člověk například směje vážným věcem. Ale indicií pro diagnostikování takovéto poruchy by mělo být více a je to práce pro odborníka. V tuto chvíli by se mi připadalo jako dobrý nápad navštívit například párového terapeuta, pokud s tím bude přítel souhlasit a bude otevřený mluvit o vážnosti vašeho vztahu. Pokud by nebyl, možná by bylo na místě zvážit, zda je smysluplné ve vztahu pokračovat. Přeji Vám hodně štěstí a odvahy.


Zpět na seznam