Sebevražda

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda pokud člověk ví, že váš blízký dlouhodobě plánuje, že chce výhledově spáchat sebevraždu a nikomu to neřekne, tak zda pokud se dotyčná osoba skutečně zabije, tak tím, že jsem o tom s nikým nemluvila, jsem spáchala nějaký druh trestného činu? Předem díky za odpověď, Irena
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslím, že na Váš dotaz odpověděla opeer poradkyně vyčerpávajícím způsobem. Z Vašeho dotazu ale není jasné, zda onomu člověku chcete pomoci a jeho úmysl odvrátit. Vždy je dobré o tom s dotyčným mluvit a nabídnout svou pomoc a podporu, protože vždy existuje lepší řešení, než sebevražda. Samozřejme, že pokud jste přesvědčena, že sebevražda hrozí bezprostředně, můžete volat záchranku. Problém též můžete s odborníkem probrat Vy sama, popřípadě se anonamně obrátit na některou z linek důvěry (např 284 016 666).
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Pokudím se Vám odpovědět podle toho, co si o dané problematice myslím a s čím jsem se setkala ve své praxi péče o lidi s duševním onemocněním. Ohlašovací povinnost jako takovou mají, pokud já vím, danou pouze odborní pracovníci - tedy psychiatři, psychologové, zdravotníci apod. Vy jako někdo, komu se jeho blízký důvěrně svěřil, čelíte spíše svým etickým či morálním dilematům. A obavě z případných pocitů viny či spoluviny, pokud by se něco opravdu stalo. Vy jako laik asi nemáte možnost v plnosti rozlišit, nakolik jsou plány Vašeho blízkého reálné a Vaše obavy o něj opodstatněné - a ani to po Vás nikdo nemůže chtít. Na Vašem místě bych se asi snažila motivovat dotyčnou osobu, aby vyhledala odbornou pomoc a se svými obtížemi se svěřila. Vyjádřila bych své obavy o ni. Žádala bych tohoto člověka, aby své problémy řešil. Pokud chodí například k ambulantnímu psychiatrovi nebo k psychologovi, v případě opravdu velké obavy bych možná sama kontaktovala tyto odborníky. Chápu, že máte obavy a že je Vám z těchto informací těžko. Kromě péče o blízkého však myslete i na sebe a na svůj vnitřní klid. I Vy sama můžete vyhledat odbornou pomoc a podporu. Přeji Vám pozitivní posun v této obtížné situaci.


Zpět na seznam