Sestra

Dobrý den mam problém se sestrou je agresivni,prašky zapíjí alkoholem,vyhrožuje sebevraždou,po domě běhá s nožem, nemá o nic zájem,jen se lituje,mohla bych psát do nekonečna.Potřebovala bych poradit,jak jí mám donutit se léčit,sama to nechce a já se bojím že někomu ubliži je moc zlá.Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, on se často člověk "donutit" k léčbě nedá. Nicméně pokud Vaše je sestra agresivní, vyhrožuje a běhá s nožem po domě, bylo by vhodné v takovou chvíli zavolat záchrannou službu, protože je nebezpečná sobě a možná i svému okolí. V takovém případě může být bčlověk hospitalizován i nedobrovolně.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, ve chvíli, kdy Vaše sestra vyhrožuje sebevraždou, nebo chce někomu ublížit, je na místě zavolat rychlou záchrannou službu. Ta pak sestru odveze do nemocnice, kde si jí patrně mohou nechat i proti její vůli, říká se tomu nedobrovolná hospitalizace. Je to radikální řešení, ale mohlo by jít o nový začátek. Můžete také využít některou z krizových linek, kde by vám měli poradit, jak postupovat. Jinak doporučuji snažit se jí opakovaně přesvědčovat, aby se léčila. Nemá smysl jí vyhrožovat, nebo zastrašovat. Pokud stojí o vztah s vámi, můžete jí ujistit, že ve vás bude mít oporu, pokud se bude léčit. Můžete se také zajímat o sestry postoj k její nemoci a o celkovou situaci ve vaší rodině, pomoci jí k motivaci k léčbě a budoucímu směřování. Pokud by s tím sestra souhlasila, smíte kontaktovat i lékaře, který jí léky píše a seznámit jej se situací. Přeji hodně síly.


Zpět na seznam