seznam diagnoz

Dobrý den,muže uŽ dneska ambulantní psychiatr napsat konopy na recept a jaký diagnozu ?Rakovina deprese(reaktivni),parkinson,ztuhl,ost a proplaci se konopi aspon z časti ? Tomaš
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den Tomáši, preskripce konopí jako léku je již možná, je ale vázaná na elektronickou formu, pro kterou ne úplně jednoduchá administrativní opatření musí udělat jak lékař, tak lékárna, která chce konopí vydávat. Další překážkou je, že pacient musí konopí zaplatit a cena je často ještě vyšší, než na černém trhu. Z obou výše uvedených důvodů není o tuto službu zatím valný zájem. Léčba konopím je určena především pro neurologická onemocnění, či pro bolestivé stavy a jiné problémy spojené s onkologickým onemocněním, nepočítá se s ní při léčbě klasických depresí. U Parkinsonovy choroby, podobně jako u dalších neurodegenerativních poruch, by se o tom dalo uvažovat, ale tam je léčba v kompetenci neurologa, ne psychiatra. V psychiatrii se s preskripcí konopí zatím počítá ve velmi omezeném okruhu poměrně vzácné diagnózy, která stojí na pomezí psychiatrie a neurologie. Více informací o tom se můžete dočíst ve zprávě SÚKL, na kterou též níže odkazuje peer konzultantka. Pokud si myslíte, že konopí by bylo pro Vás vhodným lékem, je třeba toto konzultovat s Vaším lékařem.Hodně zdaru.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den Tomáši, s touto problematikou nemám vlastní zkušenost. Snažila jsem se sehnat nějaké informace, zjistila jsem, že psychiatři mohou konopí předepisovat, ale jen v některých případech (dočetla jsem se, že pouze v případech dlouhodobé hospitalizace). Většinou se konopí předepisuje při chronických bolestech, onkologických nebo revmatických nemocech, ale také na úpravu spánku nebo k potlačení nechutenství. Podrobnější informace můžete najít ve zprávě Státního ústavu pro kontrolu léčiv na http://www.konopa.cz/lecive-konopi/sukl-vydal-predpis-pro-lecebne-konopi.html. Léčebné konopí zdravotní pojišťovna zatím neproplácí, jeden gram stojí cca 300 korun. Přeji Vám hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam