Spánek

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat na jednu věc, která mě trápí. Obecně mám dlouhodobě problémy se spánkem. Prožila jsem si těžká traumata - sadistická matka, zneužívání otcem - vím, že některých následků se asi nikdy úplně nezbavím, nicméně myslím si, že jsem po letech terapie dospěla do stavu, kdy se minulostí tolik netrápím, naopak se snažím ji pochopit lidsky. Na problémy se spánkem jsem brávala Rivotril, ale byla jsem na něm závislá a za cenu abstinenčních příznaků jsem se ho zbavila. Když usínám, přestanu cítit dolní polovinu těla. Je to moc nepříjemné, musím si pořád sahat na nohy a přesvědčovat se, že je mám. Jsou jako by mnohem lehčí než zbytek těla, brání mi se uvolnit. Jako by na ně nepůsobila stejná gravitace... Co to může být?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to nevím, respektive výkladů by mohlo existovat mnoho. Od těch psychologických, které by psychoterapeut mohl vykládat v souvislosti s Vašimi traumaty z dětství, kdy jste zažívala trýznivou bezmoc, přes popisně psychiatrické (některé poruchy se projevují poklesem až ztrátou kontroly nad motorikou, kdy příčina spočívá v psychice a v potlačovaných emocích) až po ty neurologické, (negativní prožitky soustředěné do čití v nohou se vyskytují např. u některých poruch spánku) atd. Jde o různé úhly pohledu, které se nemusí navzájem vylučovat. Neurologické vyšetření, jak píše naše peer poradkyně, by bylo na místě. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Popravdě nevím. Nevím ani, zda je to psychicky ta dolní polovina těla vzhledem k tomu zneužívání, nebo ne. Přesto mě k tomu něco napadá. Jeden z nápadů je navštívit neurologa pro jistotu. Další pak dávat si třeba před spaním teplou sprchu a dotýkat se těch nohou sama, nebo, pokud to dobře snášíte, zajít na masáž, zacvičit si, zkrátka pečovat o sebe a své tělo, tak, abyste zase nabyla dojmu, že Vaše tělo patří Vám. 


Zpět na seznam