střídání nálad

Dobrý den,je mi 56 let,dlouhodobě se léčím pro deprese,mám také výkyvy nálad,kdy jsem abnormálně výkonná,neunavitelná,zvládám cokoli nemožné,veselá pak jsem naopak úplně vyčerpaná,bez nálady ,unavená skoro udržím víčka,smutná,nic mě nebaví ani ,mluvit, podle informaci co jsem zjistila by se mohlo jednat o bipolární poruchu ale můj psychiatr si to nemyslí. Dlouho užívám léky na depresi ale nic se nemění k lepšímu,naopak.V současné době užívám prosuplin,argofan a lerivon,jsem po lécich otupělá a unavená,v přibalovém létaku je napsáné, že se nemají užívat při střídání mánii,je v pořádku,že mi lékař tyto léky předepsal?děkuji za odpověd Zdena
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Milá paní Zdeno, střídání nálad může mít mnoho příčin, může se také do velké míry odvíjet od okolností, ve kterých žijeme. U bipolární poruchy jde častěji o delší období jednotlivých epizod, existuje však i forma s tzv. rychlým cyklováním či se smíšenými epizodami. To však nejlépe posoudí psychiatr, který Vás zná. Též existuje možnost požádat o vyšetření u jiného odborníka, což se v dnešní době občas používá.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste se svou otázkou obrátila i na peer poradce. K Vaší situaci mě napadají dvě možnosti. V případě, že se Váš psychiatr nemýlí, můžete zažívat takzvanou agitovanost, která připomíná drobné manické období, kdy máte pocit, že zvládáte přespříliš. Sám jsem takovou situaci zažil, 24 hodin jsem se nacházel v zvláštním stavu vzrušení, nemohl jsem spát a potřeboval jsem si s někým povídat, bál jsem se mánie. Stav agitovanosti nemusí být nebezpečný, ale může být varovným příznakem. Druhou možností je, že skutečně mánie hrozí a pak by bylo dobré získat názor jiného odborníka – psychiatra. Pokud se týká léků, je třeba důvěřovat odborníkům, ale prověřovat. Je přirozené, že na užívání léků musí panovat dohoda mezi Vámi a lékařem. Přeji Vám klidné dny.


Zpět na seznam