Střídání období

Dobrý den, v posledních měsících je můj život, moje stavy jako na horské dráze.Paradoxem je, že v současné době se mám objektivně poměrně dobře, žádné každodenní stresy. O to víc mě to pak všechno mrzí.Jsou dny, kdy je všechno skvělé, zalité sluncem, miluju svět, svět miluje mě, mám spoustu plánu nápadů, vidím super budoucnost. A pak přijdou dny, týdny, jako teď kdy ležím koukám do zdi a nic nemá cenu, vyhýbání se lidem, strach naprosto ze všeho, panika, která mě budí ze spaní, přes den pláč. Občas pocit, že za mnou někdo/něco stojí, periferně vidím se něco míhat, i když racionálně vím, že je to nesmysl, nikde nic není, tak je to velmi nepříjemné. Snažím se to nedávat tolik najevo před okolím, o to víc je vysilující. A nevím kam se obrátit, co s tím mám dělat, jak si pomoct? Bude mě někdo vůbec brát vážně? Jsem si toho všeho vědoma, ale nevím, co s tím. Já ani vlastně pořádně nevím jestli je tohle normální střídání nálad/dobrých a špatných období, se kterým se neumím vypořádat nebo to normální není.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, určití výkyvy nálad má mnoho lidí, ale normální mi opravdu nepřijde, pokud Vám celé týdny přijde, že nic nemá cenu, koukáte do zdi, máte úzkosti a záchvaty pláče a veškerou energii vydáváte na to, aby abyste jakžtakž fungovala a Vaše okolí se neznepokojovalo. Podobně se projevuje deprese, popřípadě některé z neurotických poruch, to už je na závěru odborného vyšetření. I obavy z toho, nže Vás odborník nebude brát vážně k tomu patří a svědčí o tom, jak se podceňujete. Myslím, že zde je odborná pomoc zcela na místě, léčba Vám může prospět a odborníci (psychiatři, kliničtí psy chologové) s tím umí pracovat.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, rozumím tomu, co popisujete, mojí diagnózou je bipolární porucha, která se projevuje právě střídáním nálad a psychických stavů mánie a deprese. Mám s touto nemocí letitou zkušenost, zažila jsem, euforické stavy, nadbytek energie, pocit, že všechno zvládnu, ale také smutek, beznaděj, slabost, stavy úzkosti apod. Mám za sebou několik hospitalizací, ale i dlouhá období bez jakýchkoliv problémů. Střídání dobrých a špatných období může někdy zažít každý z nás. Ať již jsou Vaše problémy způsobeny čímkoliv, na Vašem místě bych neváhala navštívit odborníka – psychiatra/psychoterapeuta. Rozhodně se nemusíte obávat, že by Vás nebral vážně. To vím z vlastní zkušenosti. Věřím, že si za pomoci odborné podpory ujasníte svoji situaci a najdete způsob, jak ji řešit. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam