symptomy

Dobry den Bola mi diagnostikovana schizofrenia. Mavam casto pocit ze sa roztriestim na mnozstvo kuskov. moje ja ze sa rozpadne a neda sa uz nikdy dokopy. tak isto sa mi rozpadavaju zvuky a priestor. chcela by som sa spytat ci je to jeden zo symptomov tejto choroby alebo je to len moj subjekivny pocit. dakujem Vam vopred za Vas cas. navatten
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Milá Navatten, u psychotických poruch, mezi které schizofrenie patří, dochází k narušení schopnosti vnímat realitu jaká je. To vede u pacienta často k tomu, že mu svět začne připadat nesrozumitelný, roztříštěný, podobně, jak to popisujete. Hranice objektivního a subjektivního se pro člověka se schizofrenií může rozpadat, nicméně to, jak člověk sám své stavy popisuje, je subjektivní, protože výpověď o svých pocitech a prožívání může dát jen on sám. To se týká všech lidí, i těch, kteří žádnou poruchou netrpí. Vaše stavy Vám přináší patrně velké utrpení, nicméně to, že je umíte popsat a uvědomovat si své pocity, přináší velkou naději, že se Vám je časem podaří zvládat. K tomu by Vám prospěla krom klasické ambulantní psychiatrické péče také psychoterapie. Držím Vám palce.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám-li popsat svou zkušenost člověka, kterému byla v minulosti rovněž diagnostikována schizofrenie, měl jsem pocit, že žiji dvojím životem, jedna část byla bezstarostná a veselá, druhá byla sklíčená a zasažená neobvyklými pocity, že mi lidé usilují o čest, postavení, o život. Pojily se s tím i bludy a také silný pocit rozpolcenosti, roztříštěnosti, pocit, že nerozumím světu, který mě obklopuje. Chvíli hrály hlavní roli emoce, pozitivní i negativní, po zahájení léčby psychofarmaky se objevily pocity absolutní bezmoci. Bylo to podle mého způsobeno jak chorobou - jakousi psychózou, tak vedlejšími účinky léků. Zároveň mě série neúspěchů v běžném a osobním životě dostala do slepé uličky - krize. Chci Vám říci, že Vaše pocity jsou veskrze subjektivní a není třeba se jich bát. Ptáte-li se, jestli na ně máte nárok vzhledem ke své diagnóze, pak určitě, takové pocity bývají zmiňovány v literatuře. Je dobré vyhledat kontakt s psychoterapeutem a své pocity s ním probírat a konzultovat. Psychoterapii mohou provádět někteří lékaři - psychiatři, psychologové či terapeuti, kteří absolvovali výcvik. Když píši nebojte se svých pocitů, nemyslím tím, abyste nebojovala. Děkuji za odvahu, že jste nám napsala a přeji, ať se Váš stav zlepší.


Zpět na seznam