Syn a deprese

Dobry den. Pane doktror mam dotaz potrebuji porafit jsem mayka 19yi leteho syna, ktery ma deprese pry uz od jeho 14 let. Muj otec deda bratr cly zivot na praskach problemy ze spani je to proste u nas v rodine. Jenze zijeme v anglii uz 27 let. Jsme tu zvykly , jenze doktori nic moc vetsinou vam nechtej bubec nic day a kdyz jo tak bez nakeho vysetreni. Navis kluk je takovy ze ani nechce vubec nic brat. V posledni dobe uz ma i problem ze zaludkem nrbo zazivanim skoro vubec meji a kfyz tak po trosce se mu udela spatne a taky se mu chce skoro hnef na zachod na velkou. Takze je to neak moc rychle venku. Jestli my rozumite ,, vubec to nechapu nevim co to muze byt zaludecni vredy ? I yak snim chci jit k doktorovi ale nevim jestli si mame vzit jen neake prasky , protoze se da cekat ze ne budou presvetsovat ze to nic neni.A nebo trvat na tom aby mu udelali nake vysetreni.Jsrm zoufala nevim jak synovy pomoct , navic kdyz on sam nema chut a zajem neco delat.. pry to prejde .. On ma i problemy ze spanim a taky je hodne nervozni kdyz se neco prihodi..napr.se pohada s jeho pritelkyni , hadaji se casto , pak je nekolik dni nebo i vic sklesly a jen lezi v pokoji a je na mobilu. Prosim poradte jen o radu Vas prosim. To stim zaludkem ma asi 1 rok... dekuji s pozdravem Nela
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mohuříci, jak by se postupovalo v ČR. Píšete, že syn má "prý" deprese od 14 let. To je třeba upřesnit a pokud syn deprese má, je třeba je začít léčit. V ČR by si asi našel psychiatra, nevím, zda v Anglii není zvykem léčbu začínat u praktického lékaře (GP). Dále souhlasím s tím, co napsala naše peer poradkyně, poruchy zažívacího traktu s psychikou často souvisí. U nás je ale zvykem u pacienta vyloučit takovou poruchu, kterou je třeba léčit spolu s depresí (např. Vámi zmiňovaný žaludeční vřed). k čemuž bývá pacient odeslán k internistovi - gastroenterolgovi. Podobně se může projevovat také tzv. syndrom dráždivého tračníku, což je funkční porucha, která se často zlepší s léčbou psychické poruchy. Ten se projevuje různě, např. nadýmáním, nebo zvýšeným projevem gastrokolického reflexu (nucení na stolici bezprostředně po jídle, průjem), může se to pak střídat se zácpou. Nicméně vyšetření k vyloučení jiných příčin se dělá, zejména pak tehdy, kdy potíže přetrvávají i poústupu deprese.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Nemám zkušenost s fungováním psychiatrické péče v Anglii. Pro neurotické obtíže, jako jsou úzkostné stavy a depresivní stavy, jsou nejrůznější přidružené fyzické obtíže poměrně častým doprovodným jevem. Říká se, že duše mluví řečí těla - a je to tak. Dobře to znám. Také mě v době psychických krizí často bolí žaludek, zlobí trávení, bolí hlava nebo je mi na zvracení. Není to ale způsobeno tělesnými nemocemi. Jakmile odezní psychický stres, odezní i potíže v těle. Velkým oříškem je vždycky motivovat svého blízkého k léčbě, pokud sám nechce. Bez spolupráce pacienta je psychologická i psychiatrická podpora jen těžko možná. Někdy pomůže vyjádřit obavu, být nablízku, naslouchat a jemně motivovat. Motivovat lze tím, že nynější nepříjemné psychické i fyzické potíže nemusí trvat stále a člověk pak může prožít úlevu a žít vyšší kvalitu života. Často pomůže, když si s člověkem s odporem k psychiatrii promluví osobně někdo, kdo s ní má vlastní dobrou zkušenost. Držím vám palce a přeji vše dobré.


Zpět na seznam