Těhotenství a psychofarmaka

Dobrý den, je mi 27 a od 16ti let se léčím s depresemi, úzkostmi, sociální fobií a poruchou osobnosti. Momentálně beru Argofan 2x150mg (přes 2 roky), Lamotrigin 2x100mg (6 měsíců) a Trittico 1x200mg (11 let). Cítím se zatím nejlépe od doby, co jsem se začala léčit a to opravdu výrazně lépe. Proto jsem začala uvažovat o dítěti. Chystám se o tom promluvit se svojí psychiatričkou a s gynekologem. Ale než se tam dostanu, zajímal by mě názor někoho dalšího. Taky mám trochu nedůvěru (ale asi neoprávněnou) k mé současné psychiatričce, ke které docházím půl roku a která je poměrně čerstvě dostudovaná. Děkuji předem za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, těhotenství a následně mateřství se s probíhající psychiatrickou léčbou nevylučuje, v dnešní době se to řeší poměrně často. Je dobré, že na to odpovědně myslíte dřív, než jste otěhotněla. Mou praxí prošlo poměrně dost žen, které při psychiatrické léčbě byly těhotné a teď mají zdravé děti. Tuto problematiku je třeba řešit s Vaším psychiatrem, který se s vámi může zaměřit na medikaci, která, pokud je nutná, by byla co nejméně riziková a na psychoterapii, díky které se Vám může dostat podpory. k tomu je třeba si udělat jasno, jak to s důvěrou k paní doktorce máte, mládí přece nemusí být přitěžujícím faktorem, navíc v ambulancích zpravidla úplní začátečníci nejsou.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, z toho co píšete, se zdá, že teď je ta správná doba. Na vašem místě bych kromě svého zdravotního stavu zvažovala, jak máte pro založení rodiny zajištěné všechny další předpoklady (fungující vztah, vyřešené bydlení, šance na občasnou pomoc od rodičů, atd.), ale to jistě děláte. Zdravotní stav je nejlepší posuzovat s lékaři, kteří vás i vaši kondici dobře znají. A ohledně nedůvěry k vaši psychiatričce: sama píšete, že je asi neoprávněná, ale někde ve vás ten pocit vznikl. Pokud je to jen tím, že je paní doktorka čerstvě dostudovaná, může to někdy být i výhoda: ještě u ní asi nehrozí vyhoření, a tak může mít pro práci se svými pacienty větší elán a nadšení. Pokud byste ale měla dojem, že narážíte na nepochopení plynoucí třeba z nedostatku životních zkušeností, nebo měla jakýkoli jiný špatný pocit a nepodařilo se vám se ho zbavit, máte právo uvažovat o změně. Důvěra je u vztahu k psychiatrovi velmi důležitá. Hodně štěstí.


Zpět na seznam