Těhotenství, nespavost, Rivotril

Dobrý den, jsem těhotná 31tt, těhotenství chtěné. Vlivem velkého stresu mi začaly problémy se spánkem a to kolem 20tt.Postupně jsem přestala spát úplně,jakoby se mi spánek zablokoval,týden jsem neusnula ani na minutu,ani ve dne.K večeru už jsem měla strach, zda usnu a tak jsem samozřejmě nespala.Toto mě po týdnu beze spánku dovedlo k psychiatrovi.Vím,že spouštěčem byl velký stres a k tomu i strach o miminko a celkem i budoucnost.Lékař mi dal Trittico 75 2/3 na noc a 5 kapek Rivotrilu.Spala jsem pár dní asi 4-5 hodin,ne v kuse,ale byla jsem ráda,že spím.Na internetu jsem zjistila,že Rivotril je hnus a můj strach byl ještě větší.Po 14 dnech jsem na kontrole lékaři řekla, že Rivotril nechci, že mě děsí,bojím se o miminko a závislosti na léku.Zvýšil mi tedy Trittico na 75mg a že Rivotril mohu vysadit hned.V noci hrůza,strach,třes,trittico mi vůbec na spánek nezabíralo ani jeden ani druhý den. Lékař měl dovolenou, šla jsem za jinou lékařkou,dala mi Prohazin,který mi také ke spánku nepomohl,spíš naopak,opět probdělá noc s hrůznýma myšlenkama,že už nikdy v životě neusnu plus strašný strach o miminko,třes. Řekla jsem jí,že jsem zase nespala (usnout mi nešlo ani přes den a to jsem byla vyřízená).Dala mi opět Rivotril, ujistila mě,že miminku to neublíží a já šla s pláčem domů.Beru druhý den,ikdyž nechci,ale jinak neusnu a je mi strašně.Prosím jaký je Váš názor na Rivotril ve třetím trimestru.Jsem objednaná i k psychologovi,ale až za 14 dní.Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, samozřejmě, že v ideálním případě je lépe, když v těhotenství žena neužívá žádné léky. to však někdy není možné, nehledě na to, že úzkosti a obavy vedoucí k těžkému stresu miminku také neprospívají. Je pravděpodobné, že takto malá dávka popisovaného přípravku miminku neublíží, nicméně by stálo za úvahu, zda by Vaše hrůzné myšlenky a strach nemohla pomoci ovlivnit také psychoterapie, popřípadě šetrná medikace zaměřená na zvládnutí úzkosti, jejímž cílem nemusí být jen to, abyste usnula, ale to, abyste se zbavila úzkosti, která může Vaši nespavost živit a uzavřít s ní bludný kruh, což se, zdá se dle Vašeho popisu, děje. Věřím, že vše dopadne dobře.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, podobné stavy bohužel znám z vlastní zkušenosti a myslím, že rychlou úlevu, kterou člověk v takové situaci potřebuje, přinesou opravdu jen léky. Všechny léky mají vedlejší účinky, ale dočasně je jejich pomoc nenahraditelná. Z vlastní zkušenosti také vím, že jen léky by mi nepomohly, že opravdovou dlouhodobou úlevu mi přinesla právě až psychoterapie, díky které jsem se naučila být proti stresu (kterému se bohužel nelze vyhnout) lépe vyzbrojená. Teprve pak jsem mohla postupně léky vysadit. Věřím, že jste na dobré cestě a moc vám přeji, abyste pomocí léků i hovorů s psyc hologem našla klid a pohodu.


Zpět na seznam