těhotenství/porod jako rizikový faktor pro rozvoj schizofrenie

Dobrý den, máme v rodině schizofrenii, která se vyskytla u mé maminky po porodu. Bojím se toho, aby se tak nestalo i v mém případě. Já navíc trpím již léta úzkostmi. Když mi bylo 27, tak mi dělali i komplexní psychologické vyšetření zaměřené na psychotické poruchy, kde mi žádné riziko v té době nevyšlo, pouze parciální snížení kognitivních funkcí, ale paní doktorka říkala, že příčina mých problémů je jinde. Teď je mi 29 a můj psychiatr říkal, že to rizikové období pro rozvoj schizofrenie je nejvyšší do nějakých 30-35 let. Zajímalo by mě, jestli z hlediska toho rizika není lepší těhotenstvím projít spíše ve vyšším věku, kdy je to riziko obecně už menší. Moje sestra měla dítě až v 37 nebo 38 letech a vše proběhlo bez komplikací.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, k rozvoji schizofrenie dochází nejčastěji mezi 15 - 30 lety, ženy v tomto zaujímají spíš vyšší polovinu tohoto intervalu. Může k tomu však dojít i později, navíc k psychickým potížím po porodu dochází u řady žen, které k tomu nikdy předpoklady neměly a může jít o přechodný stav. Z Vašeho líčení čtu především úzkost a potřebu mít jistotu, kterou Vám a ani nikomu jinému nemůže dát nikdo. Těhotenství ve vyšším věku má svá jiná rizika a plánovat ho s ohledem na možnost onemocnět psychózou se nedá. Možná by Vám prospěla psychoterapie, která pomůže člověku ujasnit si, co v životě chce a se svými obavami pracovat.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji Vám za dotaz do naší poradny. Vaše témata se týkají onemocnění schizofrenie v rodině, pak jestli správně rozumím, máte přání otěhotnět a zároveň obavu z rozvoje tohoto onemocnění u Vás. Z Vašich řádek jsem vyrozuměla, že jste se podrobila vyšetření a navštěvujete psychiatra. Jdete na to pečlivě a zodpovědně. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že téma případné těhotenství a duševní zdraví jsem probírala jak s mým psychiatrem, tak i s mojí gynekoložkou, cítila jsem se tak jistěji s informacemi, případnými radami od těchto odborníků. Touha po dítěti je velká a stejně tak se objevují obavy, aby se na dítěti nijak „duševní nerovnováha“ nepodepsala, bylo zdravé bez obtížích. Prozatím plním s radostí roli tety pro mé dvě neteře. Vlastně Vám ani nemohu poradit, kdy je vhodný okamžik za těchto okolností otěhotnět, nevím, jestli někdo může dát 100% garanci, že vše bude v pořádku. Snad věda genetiky se dokáže věnovat tomuto tématu. Každý ženský organismus funguje a reaguje jinak, jak asi prožívala těhotenství a čas předtím Vaše sestra? Můžete si o tom a Vašich obavách spjatých s tímto tématem s ní pohovořit (nebo s Vašimi lékaři). Zkuste se podělit o Vaši starost s někým, abyste nebyla na to sama, aby úzkosti se nezhoršovaly. Přeji hodně štěstí a zdraví, ať se Vám daří.


Zpět na seznam