Tiková neuroza

Máme 8letého chlapce. V 5 se u něco objevilo mrkání, protáčení očí a škubání hlavou-diagnostika tiková neuroza. Po půl roce odeznělo. Tiky objevily znovu - nástup do školy, ale vše byly jen chvilkové záležitosti. Před rokem byl neklidný, poté dostal záchvat (vyráběl a nešlo mu to to, byl nepříčetný, mlátil sebou, kličel na nás, bouchal). V INEPu nás odmítla Dr.přijmout, protože byl již bez tiků, pak nás vyslechla a potvrdila tikovou neurozu. Situace se opět zklidnila. Během roku tikaní-stalo, že na nás i křičel (při psaní úkolů, když se mu něco nepovedlo atd., jednou utekl od kamaráda do polí, protože provedli, co měli zakázané, po hádce se sestrou řekl, že skočí radši z okna). Před měsícem začal tikat. Včera nám volala p. učitelka ze školy, protože dostal záchvat: při hodině TV chtěl spolužák hrát místo něj, paní učitelka poslala našeho syna ze hry pryč. Seděl v tělocvičně a při převlíkání začal fackovat děti, na paní učitelku křičel. Od dětí ho odtrhli. Když se ho manžel vyzvedával, byl již zklidněný. POuze nechtěl o problému mluvit - ostatně jako vždy. Chtěla bych zjisit, zda-li chování je ovlivněno tiky nebo se jedná o nějakou poruchu. Zatím nám nikdo z doktorů nevysvětlil, co tiková porucha obnáší. Pouze nám ji diagnostikovali a řekli, že musí mít klid. Obě vyšetření EEG byly v pořáduk. Máme kontaktovat opět neurologa nebo psichiatra? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, tiky se objevují u dost značného procenta dětí, s dospíváním pak většinou slábnou a v dospělosti vymizí. Ne vždy, ale opakuji, podstatnou většinou. U dětí se často objevují v periodách a většinou souvisí s vnitřním napětím či stresem - tehdy se objevují znovu, popřípadě silněji. Vzhledem k tomu, že u Vašeho chlapečka se zdá, že problematika souvisí i s problémem zvládání impulzivity, což se pak může navenek projevit i v chování, o čemž napovídá epizoda, kterou popisujete, obrátil bych se např. na dětského psychologa či psychiatra.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Předně bych Vám ráda vyjádřila svou lítost nad tím, že máte se synem tolik starostí a obav o něj. Umím si představit tu bezmoc, když rodiče neví, co se s dítěm děje a na koho se o účinnou pomoc obrátit. Pevně věřím, že se situace brzy vyjasní a zklidní. Já jako peer konzultant Vám bohužel k této problematice nemohu podat žádné konkrétní informace ani zkušenosti - nic podobného jsem já sama neprožila a tyto obtíže neznám. Věřím, že konkrétněji Vám bude schopen odpovědět můj odbodný kolega zde v poradně. Přeji Vám mnoho sil a pevnou naději.


Zpět na seznam