Trhání řas

Dobrý den, již dlouhodobě mne trápí docela nepraktický problém, a sice trhání řas. Začalo to tuším v 7. třídě, kdy jsem při nočním sledování filmů "viděla" své řasy a vadilo mi to. Začala jsem si řasy mnout na mnoho způsobů, což samozřejmě po několika hodinách vedlo až k povolení kořínků, tudíž řasy "bolely" a to mě nutilo k jejich trhání. Prakticky se to od té doby opakuje. Řasy trhám, pak je jich tak málo, že přestanu (uvědomuji si, jak nepěkně to působí a snažím se to maskovat makeupem, apod.), ale jakmile znovu narostou, nevydržím moc dlouho a dělám to znovu. Není to nic v souvislosti záměrného trhání, je to jako kousání nehtů - vím o tom, snažím se ovládnout, ale propandu tomu zas a znovu. Před dvěmi měsíci se situace velmi zlepšila, přišli mi na vadu zraku (krátkozrakost a cylindr na jednom oku), tudíž při nošení brýlí řasy netrhám, včera jsem tomu bohužel znovu podlehla, neboť se mi udělalo na oku ječné zrno a řasy jsou z poloviny oka fuč. Zjišťuji si o tom něco neustále, prý se to nazývá nějak Trichotillomanie, ale nenacházím moc odborných článků, spíše přiznání. Ráda bych také podotkla, že se již rok léčím s endogenní depresí a tetanií. Má psychiatrička mi však k tomuto postižení nedokázala moc říci. Psychicky jsem v pořádku již přes půl roku, ale tento "zlozvyk" ne a ne zmizet. Můžete mi o tom říct něco víc, prosím?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho, co píšete, se zdá, že jste o problému do velké míry poučená. Máte pravdu, že trichotilomanie, podobně jako kousání nehtů, patří mezi zlozvyky, jejichž jádro je v poruše zvládání impulzů, což v tomto případě vede k nutkání patologickou činnost opakovat, které sílí např. ve stresu. Na krátkou dobu dojde k úlevě, později se nutkání opakuje. Touto dynamikou připomíná porucha problematiku obsedantně kompulzivní poruchy (OCD). Léčba spočívá většinou v podávání antidepresiv, často ve vyšší dávce, než u čisté deprese, a také v psychoterapii a nácviku relaxačních technik.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji, že máte zájem i o odpověď peer poradce. Stejně jako vy mám zkušenost s depresemi a jejich léčbou. S trháním řas zkušenost nemám, ale tuším, že se jedná o obtíže spojené s neurotickým nutkáním, které člověk nemůže ovládnout, i když by chtěl. Nevím, zda v místě kde žijete je možné nalézt odborníka, který by byl na léčbu a terapii těchto obtíží specializovaný, ale jeho hledání se jistě vyplatí. Tento druh potíží člověk většinou nedokáže překonat sám. Mně samotné také trvalo delší čas, než jsem našla odbornou pomoc, která mi byla šita přesně na míru. Bez potřebného vhledu do dané problematiky totiž může léčba psychických obtíží dlouho stát na mrtvém bodě a člověk ztrácí naději. S nalezením toho pravého lékaře však často přichází zlom a významný pokrok v zotavení - jak jsem to na vlastní kůži zažila i já. Přeji Vám brzké nalezení člověka, který by byl schopen Vás na cestě k zotavení doprovázet, protože osobní podpora je užitečnější než ta virtuální - prostřednictvím internetu. Držím Vám palce.


Zpět na seznam