Únava

Dobrý den, mám asi únavovou depresi, psychiatr mi napsal léky Olwexya. Psychicky se cítím o něco lépe, ale únava přetrvává - chce se mi pořád spát. Zvýšil mi dávky na 150 a odpoledne 75. Pořád stejné, každé dopoledne si musím aspoň na 2hodky zdřímnout, pak do večera lepší.Chtěla bych do práce,ale mám strach,že to nezvládnu.Taky se bojím lidí,nejsem kolektivní,jsem zvyklá pořád doma(starala jsem se o postižené dítě).Ještě mi doktor napsal Lamotrigin 25mg.Ještě jsem ho nezačala brát,bojím se vedl.účinků -kožní problémy,přírůstek váhy,na netu jsem nenašla zkušenosti s tímto lékem.Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, únava a obavy mohou svědčit o tom, že se zatím nepodařilo depresi zaléčit úplně, přestože k částečnému zlepšení, jak píšete, došlo. Jedním z možných farmakoterapeutických řešení takového problému je posílení účinku antidepresiva jinou látkou, která má na náladu též příznivý vliv. Lamotrigin se v tomto postupu používá, je s ním vcelku dobrá zkušenost a patří k těm látkám, které pacienti snášejí dobře. Pokud je Vaše obava z kolektivu a styku s lidmi problémem, který není způsoben jen depresí, ale souvisí s Vaší povahou, stálo by zvážit, zda by Vám nemohla prospět také psychoterapie.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám osobní zkušenost s Vašimi léky, ale mám dost dlouhou zkušenost s depresí a úzkostí a veliká únava mě jimi provázela taky. Z toho, co píšete, mě napadá, že k ní můžete mít opravdový důvod (péče o postižené dítě). Podle mé zkušenosti ale únava po velikém a dlouhém vypětí nepřicházela jen s dostatkem odpočinku, spíše naopak (čím víc jsem odpočívala, tím to bylo horší). Pomohlo mi až dodávání pozitivních prožitků - těch jsem ale byla schopná až po pomoci psychoterapie, ve které jsem se zbavila mnoha pochybností o sobě, mnoha zbytečných důvodů k obavám a strachu. Dnes věřím, že právě ty mi užíraly ze životní energie. Terapie byla to nejlepší, co mě mohlo potkat, přinesla mi velikou úlevu - a bez nutnosti doživotně polykat léky s mnoha vedlejšími účinky. Mohu vám ji jen doporučit. A držím palce, ať zase najdete životní elán.


Zpět na seznam