Už nevím co od sebe mohu čekat

Dobrý den, mám diagnozu F64.0, kterou už mám vyřešenou a jsem spokojený. Je mi 26 let. Před dvěma lety, po poslední operaci jsem si začal všímat určitých změn v chování. Některé z nich začínají být již "otravné" v běžném životě. První změnou je, že mám neustále větší nutkání něco kontrolovat. Projevuje se to rituály v bytě i v práci a nejhorší je kontrola zamčených dveří, to mi v tuto chvíli trvá už cca. 4 minuty a kvůli tomu chodím i pozdě do školy/práce. A taky se vracím ty dveře znovu kontrolovat. Druhá změna jsou změny nálad z vteřiny na vteřinu. Před operacemi jsem měl depresi i týden a po operaci žádné, avšak poslední půlrok se to objevilo znovu, ale trvá to už jen pár dní. Třetí změna je asi pro mě ta nejvíce konfliktní a asi nejvíce děsivá. Sám sebe považuji za introverta a samotáře, ale tam kde je potřeba se umím přepnout do (já tomu říkám) extrovertního modu. Jenže jsem zjistil, že do toho modu se přepínám už automaticky, aniž bych si to uvědomil. Jenže v tu chvíli to nejsem já. Mám pocit, jako bych já byl odstrčen od kormidla a toho kormidla se chytil někdo naprosto jiný. Můj extrovertní mod je jiný, je průbojnější, zlejší, agresivnější, arogantnější a v takové chvíli i uvažuje jinak a dokonce se začíná i chovat jinak,třeba riskantně. Tato agrese se projevuje jen slovně, stačí málo. Ještě jsem nedokázal tyto výlevy agrese zvládnout. Šlo to ven naprosto samo a já mohl jen nečinně přihlížet. Nikdy jsem se neléčil. Děkuji za jakoukoli odpověď, už nevím kam se obrátit.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Váš dotaz působí dosti tajemně, ale pokud jste absolvoval změnu pohlaví (to bych vyvodil z diagnózy, kterou udáváte a ze zmínky o operacích), ke které může patřit i hormonální léčba, pak se zde nabízí otázka, zda psychické změny, které na sobě pozorujete, nemohou souviset právě s tím. V takovém případě nemá smysl se pouštět do hypotéz po internetu. Pomoci Vám může psychiatr či psycholog, kteří mohou mít (ne nutně) také sexuologickou specializaci.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám podobnou zkušenost jako vy, ale v každém případě si myslím, že jak potřebu nutkavé kontroly věcí, tak jakékoli projevy, které těžko zvládáme, je vždy dobré začít řešit s pomocí odborníka. Pro mě byla při úzkostech a depresi velmi užitečná psychoterapie, ale první úlevu mi přinesla i medikace. Dlouhodobé řešení ale připisuji terapii, možnosti o svých pocitech a úzkostech mluvit a postupně jim porozumět a tedy se jich pak i umět zbavit. Držím vám palce, ať se to podaří i vám.


Zpět na seznam