úzkost a únava

Dobrý den, Léčím se už asi od 15ti let s OCD a úzkostnými poruchami (sociální fobie generalizovaná úzkostná porucha) Mám za sebou i pobyt na psychiatrické klinice v Motole když mi bylo kolem 16ti let. vyzkoušel jsem několik léků teď 4 a půl roku užívám 100 Fevarin 1 tabletu na noc, který musím užívat a se kterým jsem spokojen a na OCD mi zabírá výborně. S úzkostí tak nějak zápasím, ale co mi teď nejvíce vadí je náchylnost k únavě. Je mi 26 Studuju VŠ(SŠ jsem dodělával několik roků dálkově, protože to bylo moje nejhorší období) takže teď za poslední cca 3 roky se dostávám více do běžného života. Nejvíce se obávám, jak to budu zvládat v budoucím zaměstnání. Když slyším, jak ostatní lidi toho mají mnohdy dost, tak se děsím, jak to potom budu zvládat já. Únava je u mě spojena s nepříjemným tlakem na hrudi a celkovou přecitlivělostí. Vím, že tyto nepříjemnosti jsou z psychiky.Jiné zdr. obtíže nemám. Zajímaly by mě hlavně 2 věci: 1. Co bych měl dělat abych únavu nějak snížil, nebo naučil nějak přijímat jako součást chronické nemoci kterou mám? Rád bych taky nějakou radu, jestli exituje nějaký přírodní přípravek, forma relaxace nebo cokoliv může člověka opravdu povzbudit, dodat energii?? 2. Jaké forma zaměstnání, nebo celkově styl života by byl podle Vás pro člověka s takovými problémi nejvhodnější? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, únava může být spojená s nemocí, protože obsese a úzkosti mohou unavovat, i když je člověk zvládá. Při léčbě těchto poruch je vhodné docházet i na psychoterapii, která může pacientovi pomoci zvládat je psychologickými strategiemi. Co se týká volby zaměstnání, tak konkrétní doporučení není, protože každý z nás je jedinečný a může mu vyhovovat něco úplně jiného. To se týká i lidí, kteří se léčí pro psychiskou poruchu. Znám člověka, který se léčí s OCD a přitom pracuje jako pedagog. Práce sice náročná na stres, ale má svůj řád. Jinému vyhovuje práce rychlého posla, kdy na kole jezdí po městě a vpodstatě neví, kam bude vyslán. V tělesné námaze nachází uklidnění. Takže vidíte, že to může být opravdu různé a i v hledání, co by Vám vyhovovalo, což je vlastně učení se definovat své autentické potřeby, Vám může psychoterapie pomoci. Z relaxačních technik je dobrá např. Jacobsonova progresivní relaxace, kdy se cvičící i aktivně zapojuje do nácviku, čímž neztácí kontrolu. To ovšem není zárukou, že nutně musí vyhovovat každému. Hodně štěstí.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chtěla bych Vás pochválit za to, že se nějak snažíte se svým onemocněním poprat, z Vašeho psaní se zdá, že jste dosáhl nějakého pokroku, studujete, „dostáváte se více do běžného života“, jak píšete. I já bojuji často s únavou, možná je to mimo jiné faktory i daň za pozitivní účinky psychofarmak. Nicméně, psychofarmaka užívám, proti únavě volím naprosto přirozené prostředky - pomáhá mi mírný pohyb (ráno si trochu zacvičit, projít se na čerstvém vzduchu), odreagovat se odlišnou činností, než jsou moje povinnosti, chodit pravidelně spát. Energii lze dodat vhodnou stravou s dostatkem vitamínů, pokud možno též pravidelně. Co se týče budoucího zaměstnání, asi bych volila práci na zkrácený úvazek, alespoň zpočátku, můžete se později sám rozhodnout, jakou zátěž zvládnete. Práci bych vybírala nejen podle Vašeho vzdělání, ale i takovou, která by Vás mohla bavit, nebo kde by byly například dobré vztahy na pracovišti. Nemám příliš informací o OCD, nicméně se domnívám, že byste možná lépe fungoval v práci, kde by byl určitý řád a pořádek, za nevhodnou bych považovala práci silně stresující, nebo hodně chaotickou.


Zpět na seznam