úzkost, hypochondrie

Dobrý den, již několik let trpím přehnaným pozorováním, vždy jednou za pár let jsem mívala větší obavu z nějaké závažné nemoci, ale tak v mezích normy. Od letošního jara trpím svalovými záškuby a zhoršením výslovnosti, které se postupně zhoršují. Začala jsem se nezdravě pozorovat,hledat na goolu,vystresovala jsem se a v srpnu už jsem to nevydržela a navštívila neurologa-nevyloučil ani nepotvrdil ALS nebo jiné závažné nervosvalové onemocnění, musím čekat na další progresi stavu. Bohužel problémy s řečí narůstají, vynechávám písmena a slabiky, některá těžší slova nemůžu vyslovit správně ani po opravě, špatně artikuluji. Mám úplně ztuhlé žvýkací svaly, někdy mi tuhne jazyk. Nezvládám situci, pozoruji se, hlídám, nemyslím už na nic jiného. Nedokážu už rozlišit, zda se horším kvůli psychice nebo se psychika horší kvůli zhoršujícím se obtížím. Na psychiatrii jsem se objednala, ale čekací doba je tři měsíce. \moc prosím o radu, jak udržet do té doby nervy na uzdě. Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, máte velké starosti a velké trápení na duši. V případech takových úzkostí se někdy skutečně nedá rozlišit, co je způsobeno psychikou a co jsou čistě tělesné potíže, hlavně tehdy, jsou-li úzkostné symptomy doprovázeny somatickými doprovodnými příznaky. Někdy se stává, že tyto symptomy pacient vnímá jako ty prvotní, což je zjednodušeně řečeno podstatou psychosomatických onemocnění, která se mohou těm somatickým velmi podobat a mohou sem patřit i příznaky upomínající na ztrátu motoriky. Nejsem kompetentní v neurologii, představoval bych si další specializovaná vyšetření k vyloučení jiných příčin při podezření na jakékoli neurodegenerativní onemocnění (vy to popisujete jako čekání, zda se objeví progrese). Nicméně mají-li potíže psychický podklad byla by rozhodně péče na místě dřív, než za 3 měsíce. V takových případech je možné se obrátit na některé z krizových center (Praha, Brno), nebo hledat pomoc psychologickou, která by třeba byla dostupná dřív.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, je pro mě trochu obtížné odpovědět na Vaši otázku, s nemocí ALS nemám zkušenosti. Určitě pro Vás musí být složité, být v nejistotě, když neurolog nevyloučil ani nepotvrdil Vaše obavy. Ale také bych zvažovala, zda Vaše problémy nejsou třeba psychického rázu, to pozorování a sledování se nikomu moc nepřidá. Je škoda, že na psychiatrické vyšetření musíte tak dlouho čekat, není možné navštívit psychologa nebo psychoterapeuta? Za sebe bych Vám doporučila také dechové a relaxační cvičení, procházky nebo plavání. A taky bych Vám moc přála optimismus, přece jen máte, myslím, velkou šanci Vaše problémy zvládnout.


Zpět na seznam