Úzkosti

Dobrý večer, prosím Vás o radu. Nějakou dobu jsem se léčila s celkovým vyčerpáním (z práce). Nemohla jsem mezi lidi, jít nakoupit bylo nemyslitelné apod. K tomu se přidala úzkostná porucha, kdy mi bylo opravdu hodně hodně zle. Léčba ale spočívala pouze v medikamentech, žádné povidani nebo něco takového. Po asi třech letech jsem se dala dohromady, našla si práci a začala normálně fungovat. A přestala jsem docházet k doktorce. Ale poslední dobou mám pocit, že se to vše opět vrací. Mám najednou obrovský strach, že se něco stane, každou cestu autem počítám s nehodou, bojím se, že umřu - ten pocit je šílený a hlavně je tu neustále. Bojím se o svou rodinu, mám pocit, že potřebuji strašně křičet nebo jak bych to popsala, občas mám i problémy s viděním, že se mi z toho až dělá špatně od žaludku. Jsem podrážděna, náladová, pořád napružena, ve střehu, nedokážu být chvilku v klidu. Chtěla bych Vás tímto poprosit o radu. Mám jít opět k psychiatrovi, nebo by bylo třeba dobré navštívit nějakého terapeuta? Je mi 33 a děsim se predstavy, že s tím budu muset žít po zbytek života. Mockrát děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, úzkostné či depresivní poruchy mají tendence se vracet, někdy i po více letech. Pokud Vám medikamentózní léčba byla ku prospěchu, doporučil bych navázat tam, kde jste skončila před jejím posledním ukončením, tedy v psy chiatrické ambulanci. Psychoterapii lze s farmakoterapií kombinovat, dle statistik je to dokonce nejúčinnější a nejtrvanlivější. Pokud tíhnete spíš k terapii, pk je dobré, aby k tomu byl terapeut patřičně erudován. Např. klinický psycholog s psychoterapeutickým vzděláním by měl poznat, kdy je to již "na léky" a návštěvu psychiatrické ambulance doporučit.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Oceňuji Vaši sílu a odhodlání řešit situaci. Díky, že jste se na nás obrátila. Musím říct, že obavy, které popisujete, jsou součástí i mého života. Taky bych Vám ráda řekla, že mám zkušenost, že situace vypadají „větší“, než jak ve skutečnosti jsou. Taky bych Vám ráda řekla, že se mi osvědčilo moje pochybnosti, strachy a úvahy otevřeně probrat s terapeutkou. Proto, jestli máte možnost s kýmkoli mluvit o svých myšlenkách, jděte do toho! Moc Vám držím palce.


Zpět na seznam