uzkostlive depresevni porucha

Dobrý den Chci se zeptat jestli je mozne mit schizofrenii i kdyz tim nikdo v rodine netrpel (aspon co vim ze matka a otec a obe dve babicky jsou ok)?Byla mi diagnostikovana uzkostlive depresevni porucha provazejici s depersonalizaci... Ted bohuzel musim hledat noveho psychiatra.Tak se nemam koho zeptat..Bohuzel se mi od te doby pribyly dalsi projevy..jsem vztahovacny.Furt mam pocit ze o me ma rodina mluvi kdyz jsou v kuchyni napr.i kdyz se o tom presvedsim tak chvilku ok a potom to pokracuje porad mam pocit ze me nekdo pozoruje z okna..ale kdyz zatahnu tak ok ale je to vse takove stridave.hlasy neslyším... Ani halucinace.teda obcas halucinace ale to jsou spis co se tyka periferniho videni..kdyz se potom na to misto kouknu tak tam nic neni :)..tak se bojim ze je to bud schizofrenie nebo nejaka nemoc nervoveho systemu napr poskozeni mozku atd(i kdyz mam lmd) nebo ze se muj psychiatr netrefil do toho co mi je..
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, schizofrenie jisté rysy dědičnosti vykazuje, ale zdaleka ne vždy, vyskytuje se i u lidí, kde se žádné abnormity v příbuzenstvu nevypátrají. Postihuje jedno procento populace, pokud je nemocný jeden z rodičů, stoupá riziko na asi deset procent. Nicméně příznaky, které u sebe popisujete se často vyskytují u úzkostných lidí, včetně depersonalizace či derealizace. Lidé, kteří onemocní schizofrenií zpravidla nemají z této poruchy strach, protože součástí rozvíjející se psychózy je také ztráta schopnosti pacienta si uvědomit, co se v něm odehrává a co se s ním děje. Věřím, že až si najdete psychiatra, popřípadě i terapeuta, tyto věci se Vám ujasní. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám osobní zkušenost s úzkostnou poruchou a vaše příznaky znám, myslím, že jsou právě projevem úzkostí a o schizofrenii opravdu vůbec nemusí jít. Úzkost má bohužel tu vlastnost, že se nabaluje – už si ani nepamatujeme, kde a proč náš prvotní pocit ohrožení a úzkosti vznikl, ale při každém dalším znejistění a ohrožení (třeba i domnělém) se v nás všeobjímající úzkost zabydluje víc a víc. Čím víc se cítíme nejistě, tím víc pozorujeme sebe a své okolí a tím víc se nám zdá, že svět je nebezpečné místo (že o nás druzí mluví, že nás kritizují, že něco nedokážeme, ...) a vidíme hlavně věci, které nám to potvrzují. Když se ujistíme, že se nic zlého neděje, pomůže to na chvíli a začarovaný kruh se roztáčí za chvíli znova. Z vlastní zkušenosti vám mohu doporučit kromě léků vyhledat i psychologa, psychoterapeuta, který by vám pomocí rozhovorů pomohl se postupně úzkostných stavů zbavit. V mém případě to nebylo hned, chtělo to hodně trpělivosti a práce, ale stálo to za to. Život s úzkostí pro mě byl utrpením a je veliká úleva ji umět udržet v rozumných mezích. Držím palce, ať se vám to podaří taky.


Zpět na seznam