Uzkostná panická porucha

Dobrý den.Byla mi diagnostikována panická porucha beru první týden arketis zatím půlku a po dalším týdnu si to mám zvedat o další čtvrtku až se dostanu na celý.Dřív jsem brala i neurol ale ten už 4 den neberu. Ale dnes mi paní doktorka řekla že si ho mám na noc třeba půlku brát tím že se v noci třeba ve 4 hodiny a pak ráno v 5 nebo v 6 budím. Ale o co mi konkrétně jde. Na psychiatrii se mě paní doktorka ptala jestli řídím já jí tedy odpověděla že teď když jsem unavená tak ne a ona se mě zeptala zda jinak řídím a já ano. Jde mi o to zda mi neseberou s touto diagnózou řidičský průkaz bez kterého bych do budoucna nemohla určitě fungovat musím vozit děti do školky a školy.Děkuji mockrát za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, diagnóza panické poruchy není důvodem k odebrání řidičského průkazu. Člověk by neměl řídit, necítí-li se psychicky nebo fyzicky dobře (to se ale vlastně týká každého), také je třeba opatrnosti při užívání některých sedativ ovlivňujících bdělost, mezi něž patří Neurol. Arketis na bdělost podstatný vliv nemá.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji, že máte zájem i o odpověď peer poradce. Já sama mám také zkušenosti s panickou úzkostí a vím, jak moc dokáže člověka trápit a omezovat v běžném fungování. Zároveň však mám i osobní nadějeplnou zkušenost s tím, že dobře stanovená léčba na tyto obtíže dobře zabírá. Mně se osvědčila kombinace užívání léků a individuální psychoterapie. Neznám sice přesná kritéria, podle kterých lékaři posuzují schopnost pacienta řídit motorová vozidla, ale domnívám se, že odebírání řidičského průkazu je vázáno spíše na těžká psychotická onemocnění (např. schizofrenie). Při panických obtížích by k ničemu takovému neměl být důvod. Nejlepší bude otevřeně o této věci komunikovat s vaší ošetřující lékařkou. Přeji Vám hodně štěstí a brzkou úlevu o Vašich obtíží.


Zpět na seznam