úzkostná porucha?

Dobrý den, díval jsem se na video o tom, co je to úzkostná porucha a hodně to odpovídalo mé situaci, tomu, jak se cítím. Jsem často nervózní. Prakticky vždy, když mám vyjít z domu. Nechal jsem školy, protože jsem nezvládal nervozitu nejen ze zkoušek, ale i ze samotného chození do školy. Vše jsem nejdříve nějak zvládal, písemné testy jsem přežil, ale na ústní zkoušení jsem se nedokázal ani dostavit. I obyčejné činnosti jako dojít se ostříhat někam nebo zajít něco vyřídit na poštu mi dělají obrovské problémy. Ve škole pro mě bylo nejtěžší mluvit na veřejnosti, když mě ostatní poslouchali, polil mě studený pot, rozbušilo se srdce a sevřelo se mi hrdlo. Začal jsem se všemu hodně vyhýbat a i s prací mám velký problém. Jsem nervózní dva dny před tím, než musím něco zařídit. Začal jsem se těmto věcem vyhýbat jak jsem mohl a v podstatě mi to brání v normálním fungování. Nedokážu ale jít k lékaři, můj praktický lékař se zná s rodiči a já nedokážu to takto rozebírat. Je pro mě i nepředstavitelné pomyslet na to, že to rozebírám s nějakým cizím člověkem. Proto jsem se chtěl zeptat, jestli není nějaká možnost, jak tyto stavy potlačit a bojovat s nimi sám. Zda existují nějaká cvičení, abych mohl pracovat na zlepšení. Je pro mě ubíjející trávit každý den ve stresu a strachu. Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, podobné problémy mohou vycházet z úzkostné poruchy, mohou také vyplývat z povahy, ve které je zakořeněné narušené sebepojetí a sebehodnocení, kdy si člověk nevěří, bojí se, že selže, bude druhými negativně hodnocen a vyhýbá se pak kontaktu s lidmi. Pokud Vám Vaše problémy tak silně narušují život, byla by odborná pomoc na místě, protože se dá chápat jako kontakt v chráněném prostředí. Jediné cvičení, které lze poradit je ono postupné vystavování se obávaným situacím, o kterém píše peer konzultantka. Nicméně často se stává, že toho člověk není schopen. Z psychoterapeutických metod krom peer konzultantkou zmíněné KBT mohou pomoci i jiné směry, které Vám pomohou poznat, jak ve Vás úzkost vzniká a kde může mít své kořeny. Psychiatr vám může dopomoci medikací, většinou ze skupiny antidepresiv, která zase může odpomoci od negativních emocí, které v popsaných situacích zažíváte.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za dotaz. Podle toho, co píšete, soudím, že situace se stále zhoršuje. Možná že čím víc se vyhýbáte stresu, tím spíše jste pak úzkostný i z toho, co Vám dříve tolik nevadilo. Myslím, že ve Vaší situaci by bylo opravdu lepší vyhledat odborníka, než na to zůstat sám. Nemáte důvod se za své obtíže stydět, ale je to samozřejmě jen vaše rozhodnutí. Nemusíte k praktickému lékaři. K psychiatrovi můžete zajít i bez doporučení praktika. Nebo můžete zkusit kontaktovat psychoterapeuta, psychologa, doporučuji dnes oblíbenou a praktikovanou kognitivně – behaviorální terapii, zkracovanou často písmeny KBT. Pokud k odborníkovi získáte důvěru, výrazně zvýšíte své šance na zotavení. Pokud se přeci jen rozhodnete řešit situaci zcela sám, doporučovala bych začít se postupně a pomalu vystavovat situacím, které nemáte rád, po jejich překonání se můžete cítit lépe a postupně si na sebe můžete brát malinko obtížnější a obtížnější úkoly, postupujte pomalu. Další možností, jak se léčit sám, je nějaký druh relaxace, třeba Jakobsonova progresivní relaxace, existují její nahrávky. Velmi doporučuji trochu popřemýšlet o tom, co se to s vámi děje, kdy vás to začalo zlobit, ten stres, ten strach a v jakých souvislostech třeba. Může to být dobrá příprava na setkání s někým a sdílení. Přeji mnoho úspěchu


Zpět na seznam