úzkostně depresivní stavy

Dobrý den,29let užívám různá depresiva,poslední 2roky argofan 150mg,na noc Mirtazapin 30mg.Jsem rok v PN a strašně se mne zhoršila únava,špatně se mi dýchá,neustálé bušení srdce,tachykardie,vysoký TK.Psychiatr s internistou si mne přehazují od jednoho k druhému a já nevím,co dělat.Neustálý tlak na prsou mne přivádí myšlenky k tomu,že se něco stane.Bicyklová ergometrie vyvolala hypertenzní krizi:260/140 pulzace až 141´.Dle internisty v noci vše v klidu,EKG bez nálezu,TK v normě.Stačí vstát z postele a je mi strašně.Prosím poraďte,co dál.Děkuji Mirka
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jako lékař bych se asi tázal, co za Vaší únavou může být a podle toho bych pak indikoval upřesňující vyšetření. To, že srdeční činnost včetně hodnot krevního tlaku s psychickým stavem souvisí je dnes zřejmé, např. TK při úzkostném stavu či strachu stoupá. Cílem zátěžové ergometrie je především odhalit sporné případy ischemické choroby srdeční. Fakt, že krevní tlak při tom může stoupnout k vysokým hodnotám je sice důvodem k ukončení testu, ale nikoli k jednoznačnému diagnostickému závěru. Asi bych chtěl od internisty a psychiatra slyšet, v čem tkví můj problém z jejich hlediska, popřípadě bych využil zkušeností jiného, nestranného odborníka, na což má každý pacient právo. U úzkostných poruch je pak důležitou součástí léčby také psychoterapie, která má pacientovi pomoci odhalit hlubší souvislosti jeho úzkostných stavů, což mu pomůže je zvládat vlastními silami.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste se obrátila na naši poradnu. Nemám zkušenost s antidepresivy, která užíváte. Zažila jsem ale období, kdy jsem antidepresiva téměř rok užívala. Zdálo se mi, že neúčinkují, jak by měla, můj psychický stav se subjektivně nelepšil, naopak jsem byla hodně unavená, bolela mě hlava, měla jsem třes v rukou. Prošla jsem různými neurologickými vyšetřeními a výsledky byly vesměs v normě. Byla to pro mě důležitá pozitivní informace, protože v depresi jsem měla pocit, že mám snad všechny možné nemoci, což ještě zhoršovalo můj psychický stav. Nabízí se možnost poradit se s jiným psychiatrem, mohla by Vám pomoci psychoterapie a trochu pohybu (třeba procházky). Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam