úzskost,nespavost a jeji lečba

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat ohledně maminky/65 let/.Po delší době nespavosti,úzskosti se konečně rozhodla navštívit lekaře.Naordinovala mamince trittico.Dva měsíce ji bylo pořád a někdy i ještě hůř než předtím.Jine léky ji nechtěla dr.přidat,prý musí vydržet.Tak vydržela dalšího půl roku.Jenže pořád to na ni vidíme, že ji není dobře.Když zavedeme na to řeč, tak nechce o tom slyšet,prý někdy je ji lip a trochu se vyspi a někdy ne.To by ji ani ta nespavost moc nevadila,ale ty stavy že je ji tak špatně jak v noci tak přes den.Užíva leky na tlak a na cholesterol.Musela nyní do nemocnice na operaci kyly a při balení jejich léku jsem našla zolpidem,leky na spani.To jsem vůbec nevěděla, že je bere a hlavně odkud je má.pak se nám přiznala, že je ji napsal internista a podruhe praktický lekař.Takže bere 150 mg trittica a k tomu zolpidem a někdy i dva.Proto je asi tak přes den malátná,má zavratě,ale pry bez nich by nespala vůbec,prosím vás je tahleta kombinace asi špatná? jeji psychiatričce jsem volala a jen mne odbyla, že když se maminka řídí svyma radama, že ona ji lečit nebude,že měla uživat jen tritico.Prosim vas o vaš názor jake leky se daji v jejím případě konzumovat a zdali by je mohla předepsat i obvodni. Nyní ji trittico dochazi.Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, bohužel nemohu po přečtení na dálku doporučovat jednotlivé léky na spaní, mohu jen říci, že trittico není jediným možným bezpečným řešením a pokud je bez efektu, je třeba se zamyslet nad jiným řešením, než je pravidelné užívání zolpidemu. Ten v některých případech může náladu ještě zhoršit, navíc je to lék s návykovým potenciálem.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji, že jste se obrátila s Vaším dotazem na naši poradnu. Chápu, že máte starost o Vaši maminku a chcete jí pomoci. Z dotazu rozumím otázky na nespavost, úzkost, Trittico a jiné léky, komunikace s lékaři. Nejprve k léku Trittico a jiné léky: Neberu sice zrovna lék Trittico, ale jiný lék, který mi pomáhá při nespavosti a k vnitřnímu uklidnění. Když jsem s lékem začínala, byla jsem naprosto malátná, dezorientovaná, zmatená a unavená. Po čase si organismus a já na to zvykli. Tyto vedlejší účinky se objevily vlastně po zahájení léčby v prvních týdnech a potom začaly postupně odeznívat. Pro nespavost a úzkost existuje řada různých léků, které by Vám mohla poradit psychiatrička. Samozřejmě by měla jak psychiatrička, tak i praktický lékař (a vůbec různí lékaři) vědět, jaké léky a na co Vaše maminka užívá, aby se kombinace různých léků a jejich účinky tzv. „netloukly navzájem“, neovlivňovaly. Pokud komunikace s psychiatričkou není optimální, nemáte důvěru, cítíte se odbytá jednoduchou a rychlou odpovědí, pak můžete zvážit změnu odborníka (psychiatra), ke kterému byste Vy a Vaše maminka mohly být otevřené a cítily jeho podporu v léčbě, jde o vzájemnou důvěru a spolupráci. Také zkuste Vy či Vaše maminka popřemýšlet o tom, jak a kdy obtíže s nespavostí, úzkostí přišly, co je spustilo (třeba nějaká změna v životě). Kolikrát se dá v důvěrném rozhovoru najít semínko příčiny; důvod, proč a co se děje. Doufám, že jsem Vám mohla na otázky odpovědět. Přeji Vám a Vaší mamince, ať se daří a hlavně hodně zdraví.


Zpět na seznam