velká psychická únava

Dobrý den.Je mi 49 let.Od 17 let mám psychické problémy,diagnóza schizotypální porucha.Beru Trittico 150mg 1x,Mirtazapin 30mg 1x a Ziprasidon 80mg 1x všechny léky večer.Dlouhodobě(25 let)mě provází velká psychická únava přes den a někdy problémy se spánkem.Někdy i strachy ze sociálních situací.Chci se zeptat,proč jsem tak unavený přes den,i když spím normálně 7-8 hodin a pravidelně sportuji.Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jak píše peer konzultantka, únava může vycházet jak s psychických problémů, tak z medikace, kterou užíváte. Schizotypální porucha, přestože je řazena mezi psychotické poruchy, vychází hodně z povahy a vlastností člověka, čímž se podobá více poruše osobnosti. U těchto poruch má své místo psychoterapie, někdy to nejsůležitější. Dále se optejte Vašeho psychiatra na své léky, měl by Vám jasně sdělit, proč který z nich užíváte a je-li je možné poupravit, protože Vaše léky únavu podporovat mohou. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, díky, že jste se na nás obrátil. Únava může obecně souviset jak psychickými problémy vůbec, tak s léky. Také beru psychofarmaka a také bývám unavená, i když snesitelně. Také mívám strachy ze sociálních situací. Dnes jsem opět, tak jako jindy, přišla pozdě do práce. Otázkou pro mě je, zda máte dobře nasazené léky, ale to by měl posoudit lékař. Nebojte se zeptat i toho, co Vám léky píše. Je skvělé, že sportujete, sama se do toho jen těžko nutím. Mohu jen doporučit si v době volna trochu přispat, pokud to půjde, přece jen při léčbě na to máte nárok. A také nezapomenout na přísun vitamínů a minerálů v stravě. Tak hodně zdaru!


Zpět na seznam