Veš v kožichu

Dobrý den, přijali jsme do naší rodiny kamarádku, se kterou jsem pobývala v léčebně. Neměla kde bydlet a její partner jí nutil kouřit marihuanu a taky jí fyzicky napadal. Chtěla odejít a byla zoufalá. Bydlíme v malém domku za městem a máme tři děti, staráme se o hospodářství. Kamarádka nám pomáhá s péčí o děti a zvířata, my aspoň máme čas věnovat se hudbě a natáčení cdéčka. Poslední dobou si ale všímám, že "kamárdka" má hodně kamarádský vztah s mým manželem a taky podsouvá našim dětem, že jí klidně můžou říkat mami. Uporznila jsem ji na to, že se mi to nelíbí ona mi ale řekla, že je to celé z vděčnosti. mám pocit, že se jí už niikdy nezbavím a že mi vezme rodinu. sma na tom nejsem nejlíp.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, peer terapeutka má zcela pravdu v tom, že vztahy, které mezi lidmi vzniknou v tak specifickém prostředí, jako je psychiatrická hospitalizace, nemusí v přirozeném prostředí fungovat ideálně, i když see to zpočátku může zdát. Přijmout takto někoho do rodiny je humanistický počin, který svědčí o Vaší ochotě pomáhat druhým, nicméně může to mít svá rizika. Zde je dobré si uvědomit své hranice a ty si pak hlídat. Z toho, co píšete se zdá, že kamarádka ty Vaše hranice přestupuje. Osobně by mi také vadilo, kdyby někdo, komu bych poskytl azyl, podsouval mým dětem, aby ho oslovovaly intimním "tati" nebo "mami". Asi by bylo užitečné, kdybyste si o tom s manželem vážně promluvili a domluvili se, jak dál. V tom vám může být k užitku i terapeutická pomoc. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám pocit, že když se člověk pohybuje po chodbách léčebny, žije vlastně v takové subkultuře a že ve vnějším světě platí trochu jiná pravidla. A když se oba světy nějak nevhodně spojí, může to být náročné. Nicméně mám za to, že rozhodnutí je na vás osobně. Vy jste patrně ta, kdo ji do rodiny přivedla a měla byste se rozhodnout, zda ji chcete i nadále podporovat a jakou formou. Doporučuji si o tom otevřeně promluvit se svým manželem, potažmo s dětmi. Můžete kamarádce a sobě pomoci tak, že ji podpoříte, aby bezpečně žila svůj vlastní život. Doporučuji obrátit se na nějakou sociální službu buď pro duševně nemocné, nebo pro oběti domácího násilí, tak, abyste tu službu nemuseli suplovat vy.


Zpět na seznam