Vliv AD na život 3

Pokracovani Byla jsem na dovolene s rodiči a sourozencama, vim jen ze jsem tam byla, ale zadny zatitek, jako bych to zazila nekdy pred 5lety a skoro nic si nepamatuju, zacala jsem na ni snizovat na 10mg. Ted jsem se pred dvouma dny vratila z dovolene s pritelem, kde jsem davku snizila uz jen na pet, z toho duvodu, ze jsem si vubec neuvedomovala, ze na ni jsem. Všechno se mi zdalo takove zvlastni. Taky se mi d te doby stalo co jsem to zacala uzivat, hlavne na zacatku, ze jsem asi 3x skoro nepoznala pritele, mela jsem v sobe takovy zasek, ze vim kdo to je, ale nevedela jsem jestli patri ke me a to ho miluju a chci s nim byt ja vzdy. To ve me zbudilo dalsi obavu, co kdyz ho nepoznam zase priste az ho uvidim. Ale nejak je vse takove zvlastni. Asi 3 dny jsem si na te druhé dovolene ty dny uzila a byla zase vesela, po par dnech co jsem snizila, ale ted uz je to zase v te divne koleji a ja si na tu dovolenou skoro nevzpominam, nebo neuvedomuju ze jsem na ni byla. Jsem z toho smutna a nic se mi nechce, kdyz z niceho necitim uprimnou radost. Myslite ze to je z tech prasku? Strasne mi to vadi. Je to jako nevedet o svem zivote a jsem z toho vseho zmatena ze ty emoce a pocity se nedostavuji tam kde by měli. Prosim o jakoukoli zkusenost. Mam pocit jako bych se nekde ztratila ve svem zivote. Dekuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, podobně, jako naše peer poradkyně, jsem si vzpomněl na nedávný dotaz, na který Vás odkazuje, a který popisuje, i když stručněji než Vy, podobnou problematiku. Je pravda, že někteří pacienti užívající podobná antidepresiva jako Vy popisují, že lék jim sice pomohl od depresí a úzkostí, ale zároveň se oslabilo prožívání kladných emocí (radost, nadšení, schopnost si něco užít apod.), což pak vnímají jako oslabení schopnosti prožívat. Nebývá to však v takové míře, jak to popisujete Vy. Na druhou stranu se při infekci Bartonellou popisují u některých pacientů příznaky, které zahrnují psychickou únavu, úzkosti, oslabení motivace, neschopnost se soustředit a další symptomy, které někdy pozorujeme u depresí. Stává se to spíš tehdy, kdy se buď nepodařilo infekci včas identifikovat a přeléčit, nebo když byla léčba antibiotiky neúspěšná a došlo k recidivě. Potíže se někdy podobají psychickým potížím, které někdy přetrvávají po prodělání encefalitidy a často vžadují dlouhou rekonvalescenci. Z toho bych usoudil, že Vaše potíže pravděpodobně nejsou jen důsledkem užívání antidepresiv. S lékařem bych probral i další možnosti antidepresivní léčby (lze říci, že některá antidepresiva nemají na emotivitu takový vliv) a také možnosti psychoterapeutické léčby. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Doporučuji Vám podívat se na dotaz ze dne 23.6.2018 v sekci psychiatr, jmenuje se „Jako bych nežila“ a týká se rovněž Bartonelly a antidepresiv. Já bych na vašem místě zašla k lékaři, který vám léky napsal, a řekla mu, jak se cítíte. Rovněž je důležité, aby věděl, na jaké jste aktuálně dávce. Je dobré mít s sebou i poznámky, abyste se do informací nezapletla, lékaři obvykle spěchají, je proto třeba napsat si to stručně, vystihnout podstatu. Věřím, že ty stavy jsou nepříjemné. Lékaři bych proto položila například otázku, zda už je možné léky vysadit, nechat snížené, či pomalu vyměnit za jiné. Věřím, že se dočkáte času, kdy vám bude výrazně lépe.


Zpět na seznam