XANAX a APO-CITAL

Dobrý den, moje maminka bere Xanax a APO-Cital. Od té doby si stěžuje na špatné sny. Chtěla bych se zeptat, zda je to způsobeno vedlejšími účinky léků a též, zda je nutné brát dvě antidepresiva, nestačí pouze jedno ??? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, především, nejde o dvě antidepresiva. Apo Cital je antidepresivum, kdežto Xanax je anxiolytikum, tedy lék působící bezprostředně proti úzkosti a napětí. podobná kombinace se používá nejčastěji ptoto, že účinek antidepresiv se rozvíjí po několik týdnů. Anxiolytika zase působí rychle, ale je zde riziko návyku. Proto se v optimálním případě s nástupem účinku antidepresiv vysazují. Co se týká špatných snů, někdy to bývá při léčbě popisováno, většinou jde o problém přechodný a otázkou také je, zda člověk nemá sny proto, že prostě začal spát. Jak píše naše peer poradkyně, vždy je dobré toto probrat s lékařem, který maminku léčí.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, podle mé zkušenosti jsou reakce na různé léky velmi individuální a není vyloučeno, že sny jsou reakcí na některý lék, nebo také možná na uvolnění, které po léku nastává. Doporučuji vše probrat s ošetřujícím lékařem, který by také měl mamince vysvětlit, jaký efekt má každý z předepsaných léků. Já osobně jsem měla s Xanaxem velmi dobré zkušenosti, ale dostala jsem ho proti úzkosti jen na omezenou dobu (než zabral další lék) s tím, že je dost návykový. Také jsem brala dva léky, protože každý měl jiné účinky, které jsem všechny potřebovala. Tak ať se vám dostane uspokojivého vysvětlení od maminčina lékaře.


Zpět na seznam