zbytečnost a úzkost

Dobrý den, již delší dobou cca 6 let trpím depresí, panickou úzkostí a fobií ze smrti. Po 5 letech jsem přestala brát léky a docházet k psychiatrovi - vlastní rozhodnutí. Léky mne dost otupovaly a byla jsem úplně bez emocí. Ale můj stav se začal zhoršovat a já opět funguji se smutkem, zbytečností a vše dělám z nutnosti a s velkým přemlouváním, že vlastně musím. Tak nevím, zda je lepší být s léky bez emocí nebo s takovou bolestí a trápením.... Jsem dost samotář a straním se lidí. Rozhodla jsem se opět objednat k psychiatričce, ale už teď mám pocit, že jí nedokážu popsat moje stavy....Chci se poradit, jestli jsou nějaká sezení, kde by mi někdo poradil, jak s takovými stavy nakládat, abych mohla fungovat? I bez antidepresiv? Velice děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, psychiatričce můžete přesně říci to, co jste napsala sem do poradny. Myslím, že to je výstižné a pochopitelné, vhodný lék, ze kterého má pacient především prospěch, je nejednou třeba Co se týká oněch sezení, na která se ptáte, tak zde se jedná o psychoterapii. Většinou jde o dlouhodobý proces, ve kterém pacient při pravidelných sezeních s psychoterapeutem nalézá kořeny svých problémů, přichází na to, jaký má vztah k sobě, druhým a ke světu vůbec a přichází na efektivnější strategie, jak s tím vším nakládat. Je to běh na dlouhou trať, ale např. u poruch, které mají původ v povaze člověka, může být velmi prospěšný.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s úzkostně-depresivní poruchou a právě psychoterapie byla tím hlavním hojivým prostředkem, který mi pomohl je překonat. Máte pravdu, že léky sice pomohou, ale zároveň člověka dost otupí nebo podobně změní. Já jsem s nimi měla pocit, jako bych doopravdy nežila, stejně jsem z ničeho neměla opravdovou radost, ačkoli mě určitě zbavily velké části utrpení. Ale až v psychoterapii jsem dokázala skutečně změnit svoje uvažování o sobě a o světě na takové, se kterým se mi lépe žije. Nejde to ale hned, je to postupná změna. Pro mě se ale psychoterapeutka stala "placenou přítelkyní", která nemluvila o sobě, ale byl to čas jen pro mě - mohla jsem mluvit o tom, co mě trápí, dostávat laskavou a zároveň upřímnou reakci a díky ní postupně začít vidět některé věci jinak - a to odstranilo mnoho příčin mých úzkostných stavů. Ať se vám to taky podaří.


Zpět na seznam