ŽIVOT S MUŽEM S OCD

Dobrý den, poznala jsem skvělého muže,je hodný,milý,velmi chytrý a chápavý...zkrátka dokonalý.Ale má OCD.Přiznal mi to hned a já si o tom vyhledala spoustu informací,ale i když jsem seznámena skoro se vším,trochu se bojím budoucnosti.On pořád tvrdí,že to na něm okolí nepozná a v tom má pravdu.Je doopravdy na první pohled zcela normální.Ale viděla jsem,jak si v koupelně myje ruce.Strávil tím asi 10 minut.Chtěla jsem ho jemně odvést,že už to stačí,ale měl úplně jiný výraz a řekl mi,že to stejně bude dělat zase.A jen jsem šla chvíli jinam,běžel do koupelny a myl se znovu.A to má prý takových rituálů desítky.Bojím se,aby třeba časem nechtěl,abych dělala ty rituály s ním.Nebo kdyby jsme měli dítě.Dokáže být takový člověk normální rodič?Ty obsese se týkají strachu o blízké,že se jim něco stane,onemocní atd. Děkuji za odpověď. Jana
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Vaše obavy po tom, co jste načetla informace z internetu, chápu, nicméně internetové informace o chorobách v kombinaci s lidskou představivostí, vyzní často spíš hůř. OCD někdy pro pacienta a jeho blízké představuje velkou zátěž, jindy může pacient a jeho rodina žít úplně normálně. Záleží na hloubce potíží a především na tom, zda je člověk ochoten k případné léčbě. Znám pacienty, kteří život i péči o své děti zvládají zcela normálně. Nejdůležitější není to, zda to na člověku někdo pozná či nikoli, ale to, jak ho (popř. jeho blízké) potíže omezují žít normální život. Můžete si o tom s přítelem otevřeně promluvit včetně eventuální léčby, držím palce.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za to, že jste si vyžádala odpověď peera. Já sám se léčím s jiným druhem onemocnění. Každý z nás má určitě drobné rituály. U člověka s obsedantně kompulzivní poruchou jsou zkrátka silnější a nutkavější. Mám známé, kteří musí na ulici měnit směr cesty podle určitých znaků. Sám musím vykonat nenápadný rituál, než vstoupím do metra. Své známé považuji za skvělé lidi, i když si uvědomuji, že mají komplikovanější život. Rituály nic neříkají o lidských kvalitách těch, kteří se jimi musejí zabývat. Není myslím dobré klást na sebe a své blízké vysoké nároky a spojovat je s něčím, čemu těžko odoláváme. Fobie a na úzkostech založené poruchy se dají zmírňovat a chcete-li léčit, ale nevím, jak úspěšně. Přeji hodně dobré vůle a trpělivosti.


Zpět na seznam