změny nálad

Dobrý den, je mi 15 let a vnímám, že se moje chování liší od chování ostatních lidí. Abych to upřesnila, vše co udělám mám propočítané dopředu, protože mě dokáže rozhodit každý detail se kterým předem nepočítám. Došla jsem k závěru že to je proto, že nevím odpovědi na spoustu otázek týkajících se mě. Mám totiž naprosto nejasnou představu sama o sobě. Všechny věci co mě charaterizují (má oblíbená barva, nebo můj humor) jsou totiž smyšlené. Zkráceně nevím kdo jsem. Občas si připadám jako takový ten avatar ve hrách, kterému lidé teprve vybírají vzhled, vlastnosti atd. Po většinu času mám také pocit že necítím nic. Nevím, zda je to možné, nebo jestli jen nedokážu rozpoznat určité city, ale stává se mi, že ležím v posteli a vidím jen prázdno. Naopak emoce prožívám až příliš intenzivně. Když mě něco dojme, okamžitě brečím. Když se naštvu, jsem schopná čehokoli. Problém ale je, že se mé emoce a nálady střídají až příliš často. V jednu chvíli jsem schopná brečet nad dobrými skutky lidí a hned za pár minut plánovat různé "pasti" a intriky na osoby co jsou mi blízké. Baví mě je různě zkoušet a prověřovat, protože se bojím, že mě nemají rádi a myslím si, že je lepší na to přijít takto, než jakkoli jinak. Také jsem několikrát odkopla svoje dobré kamarády jen proto, že jsem na to měla náladu a jednoduše jsem mohla. Nemyslím si, že je mé chování normální. Bojím se toho, co dělám a čeho víc jsem schopná.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrtý den, Váš věk patří do období, kdy si člověk dotváří svou identitu a tím pádem s tím někteří mohou mít problémy podobné těm, co popisujete. S prvním zorientováním a diagnostikou Vám může pomoci klinický psycholog, v tomto Vám velmi fundovaně odpověděla naše peer poradkyně. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji, že máte zájem i o odpověď peer poradce. Přemýšlím, jak na Váš dotaz reagovat. Vámi popisované výkyvy nálad ani chování vůči lidem ve Vašem okolí já osobně nikdy nezažila. Jste ve věku, kdy psychika mladého člověka teprve dozrává a určitá kolísavost v náladách je normální. Chápu však, že je Vaše prožívání pro Vás samotnou matoucí. Nenapadá mne nic jiného než obrátit se na nějakého odborníka v místě Vašeho bydliště. Nejspíše na nějakého psychologa či psychoterapeuta, který pracuje s dospívajícími. Ten by Vám pomohl zorientovat se ve Vašem prožívání a dát Vám zpětnou vazbu na Vaše jednání. Také by Vám mohl pomoci hledat jiné strategie chování, které by méně narušovaly Vaše nejbližší vztahy. Podporu v hledání vhodného odborníka Vám mohou dát třeba rodiče, výchovný poradce ve škole, nebo Váš dětský lékař. Držím Vám palce ať najdete účinnou podporu a pomoc.


Zpět na seznam