Bipolarni porcuha?..

Dobrý den,je mi 21 let,nikdy jsem si nemyslela,že budu potřebovat od někoho pomoci, že člověk si musí pomoci sám,ale zjistila jsem,že to sama nezvládám. Co jsem si tak hledala na internetu ,trpim nejspíš bipolární poruchou. Poslední dobou,mám v životě pořád nějaký neštěstí,problémy a díky tomu pak mám stresy až deprese, kdy přemýšlím, co tady vlastně vůbecddělám, jakej je vlastně smysl tohoto všeho. Tohle by bylo ještě relativně dobrý,ale pak jsou stavy, kdy se nesnáším,je to jako bejt uvězněna ve svých pocitech. Vy víte, že jste v hajzlu a chcete z toho pryč, ale myšlenky a pocity vás drží a nepustí, nejvic mě štve, že mám člověka kterého mám ráda a musí kolikrát čelit mým náladám. Jsem schopna bejt zla a frustrovaná z malých banalit. Byla bych hrozně vděčná, kdyby mi někdo poradil,jak z toho toho ven. Děkuji.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přestože řadu věcí v životě musí člověk vyřešit či odpracovat sám, neznamená to, že nemůže využít podpory či pomoci. Sportovci spolupracující s trenéry či kouči, v případě životních těžkostí je možno zajít k psychoterapeutovi, psychologovi, poradci, psychiatrovi atd. Nyní konkrétněji k vašim potížím. Bipolární porucha je charakterizována jako psychiatrické onemocnění, při kterém se období se zhoršením nálady a snížením aktivity i energie - deprese střídají s obdobím kdy je nálada a aktivita neadekvátně nadnesená - manie. Což vámi popisovanému neodpovídá. Z vašeho mailu mi není jasné, nakolik jsou vaše prožitky reakcí na reálné těžkosti (z kterých by se "sypal" skoro každý) a nakolik jim tuto váhu připisujete spíše vy. Taktéž není jasné, jak moc můžete vznik těchto těžkostí ovlivnit a zda vám lze pomoci v této oblasti. Jasněji by v tom mohla udělat vaše návštěva u psychologa či psychoterapeuta. Společně byste pak mohli hledat další způsoby jak se stresem zacházet aby se omezily výbuchy emocí vůči partnerovi. Je možné, že by vám mohla dopomoci i psychiatrická medikace. K návštěve psychiatra se můžete rozhodnout sama, nebo se předtím poradit s psychologem či teerapeutem.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Z Vašeho dotazu není patrné, zda jste se obrátila na odborníka. Pokud máte pocit, že už zátěž nezvládáte, bylo by dobré vyhledat psychiatra. Deprese a silnou emotivitu, by Vám měla pomoci zvládnout medikace a terapie Vám může nabídnout nové pohledy na Vaši situaci. Chápu Váš postoj, že člověk by měl řešit své problémy sám, ale i v tom, že se odhodláte léčit a budete své pocity konzultovat s odborníkem, je především velký kus Vaší odvahy a zodpovědnosti. Zátěž, kterou procházíte by se tímto krokem měla výrazně zmírnit. Nepochybuji o tom, že v sobě máte velký potenciál obrátit situaci k lepšímu. Přeji Vám vše dobré.


Zpět na seznam