Bipolarni porucha?

Dobry den, rada bych vas pozadala o radu. V poslednich mesicich, a zpetne si uvedomuj ze i v predchzich letech, se v mem zivote stridaji urcita obdobi. Jsou to o dobi,kdy zvladnu velkou spoustu veci, rozjizdim nove projekty,vymyslim akce... domacnost, praci, pratele a vsechno zvladam hrave a s nadsenim. Mnoho lidi me obdivuje pro to,kolik toho zvladnu,ze mam mnoho energie. Ovsem uz nevidi ty dny,kdy jsem jen doma, za cely den neudelam nic, nechci nikam chodit,s nikym mluvit...Drive se u me tato obdobi vykytovala mene, a tudiz jsem nemela potrebu situaci nijak resit,nebot jsem byla vicemene spokojena. V posledni dobe prevazuji chvile, kdy nemam zadnou energi nad temi,kdy jsem "nabita". Premyslim,zda se jedna zda se jedna o prirozeny zensky cyklus nebo zda se muze jednat o bipolarni poruchu? Pokud ano, jak je mozne s ni pracovat bez medikac? A zda je vhodne navstivit napr. psychologa? Predem velice dekuji za odpoved!
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za důvěru, se kterou se na naši poradnu obracíte. Popisujete období se zvýšenou energií a období, kdy máte energie málo, a že se střídají. Pro dobrou diagnostiku je potřeba zhodnotit nejen délku trvání příznaků ale i jejich míru, závažnost a další okolnosti, což takto po internetu spolehlivě učinit nemohu. Do nějaké míry je normální, že máme v životě období aktivnější a méně aktivní, záleží ale, jaká ta míra je. Vycházím tedy teď především z toho, že Vás zejména období s poklesem energie v životě již obtěžuje a máte nejistotu, zda je ještě "normální" nebo už se jedná o poruchu. K odpovědi na tuto pochybnost je možné vyhledat klinického psychologa anebo psychiatra. První jmenovaný se zaměřuje na léčbu psychologickými prostředky, tedy psychoterapii, kde i bez medikace můžete společně hledat strategie, jak v životě energii a náladu udržet bez větších výkyvů, jak pracovat se stresem, který může být spouštěčem takových období, můžete společně hledat souvislosti obtíží ve vašem životě, nacvičovat relaxační techniky a podobně. Klinický psycholog také umí rozhodnout, zda stačí terapie, nebo je vhodné návštívit psychiatra k nastavení medikace. Anebo můžete začít návštěvou psychiatra a s jeho pomocí se v obtížích lépe zorientovat, posoudí, zda je ve Vašem případě medikace nutná, anebo postačí začít terapií. Asi je jenom na Vás (a aktuálních možnostech péče v okolí Vašeho bydliště), u koho chcete začít. Pokud by se jednalo o postupný rozvoj bipolární poruchy, je její včasné podchycení určitě velkou výhodou. Obecně také bývá dobré nezůstávat se svými starostmi sama. Máte ve svém okolí někoho, s kým můžete otevřeně hovořit a říct si o podporu? Také může být dobrým krokem více si uvědomovat své fyzické i psychické limity, nechodit do extrémů a šetřit síly, naučit se vědomě odpočívat a relaxovat, například pohybem, v přírodě. Držím Vám moc palce, ať se máte brzy lépe.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako laik s určitou praxí bych řekla, že záleží na tom, jak rychle se ta nálada mění, nebo jak často. Změny nálad v rámci ženského cyklu poznáte, neb tam je to jasně časově dáno a mění se to v rámci měsíce řekněme. Bipolární poruchu obvykle léčí psychiatr, který léky zpravidla předepisuje. Je možné a vhodné využít péči psychoterapeuta k tomu. To by byl řekněme klasický postup. Jsou tací, kdo chodí pouze na terapii a léky neužívají. Já si myslím, že k tomu je třeba se postupně dopracovat a že si to můžete dovolit tehdy, máte -li zázemí, kam se můžete "utéct" a lidi, kteří vás podrží v krizi. Připadá mi celkem jedno, zda oslovíte nejprve lékaře, nebo psychologa, psychoterapeuta. Pokud najdete někoho rozumného, měl by vás nasměrovat dál, nebo si vás nechat v péči. Udělejte to tak, jak je vám to příjemnější.


Zpět na seznam