Depersonalizace?

Dobrý den, chtěl bych se optat a zároveň zjistit, co se se mnou děje. Těžko se mi to popisuje, ale zkusím to. Již delší dobu (cca rok) na sobě zjišťuji dvě skutečnosti, tou první je, že se mi prožitá situace jakoby vzdálí a mám pocit, jako bych ji zažil již před dávnou dobou, děje se mi to neustále, pro představu, jedete 3 hodiny autem a když zaparkujete, přemýšlíte, co všechno jste po cestě zažil a už v ten moment, je to jako by jste tu cestu absolvoval včera a to jste zaparkoval teprve před hodinou, jiný příklad - před týdnem jsem se vrátil z dovolené a tuto dovolenou mám vzdálenou, jako bych na ní byl již před půl rokem. Druhý symptom, který na sobě pociťuji, je ztráta emočnosti, dřív jsem si různé situace užíval, bavil se, poznal pocity radosti, smutku, ale nyní, ať prožiji cokoli, mám stále stejný pocit. Pro představu - našel jsem si nové zaměstnání, vdala se mi sestra, mamča měla autonehodu a já měl ze všech situací úplně stejný pocit. Ať prožiji cokoli, vše mám srovnané po emoční stránce v jedné rovině. Mám bezproblémový život, neřeším žádnou krizi, proto netuším, proč mám emoce takto utlumeny. Na internetu jsem dohledal, že se mé pocity nejvíce přibližují stavu depersonalizace, ale tato porucha má spoustu důležitějších a hlavních symptomů, které ovšem vůbec nepociťuji. V mém případě se jedná pouze o vnímání času a utlumenou emočnost. Chtěl bych znát názor a info., zda víte, o co by se mělo jednat? Případně pojmenovat "poruchu" která u mě probíhá? Děkuji. Honza
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den Honzo, to co popisujete se mi s žádnou specifickou poruchou ani onemocněním nespojuje, což ovšem neznamená že vás to nemůže znepokojovat nebo trápit. Podobné jevy (pocity nereálnosti - zvláštnosti i určité emoční odstřižení) někdy v životě zažila většina lidí. Ve zvýšené míře (četnosti či intenzitě) se pak nejčastěji vyskytují při zvýšené míře stresu (aktuálním, dlouhodobém či i po jednorázovém extrémním vystavení v minulosti) nebo ve spojení s úzkostí, která vede mj. ke zvýšenému sebepozorování. Významnou roli mohou hrát i "nepsychické" faktory - únava a vyčerpání, konzumace alkoholu či drog (včetně THC). Pokud vás to znepokojuje, doporučil bych začít se změnami v oblasti "životního stylu" (vím že to zní zprofanovaně) - přiměřeně velká a časově vyrovnaná zátěž, pravidelný odpočinek a spánek, vyváženost typu aktivit (práce, pohyb, sociální kontakt, zájmy). Dále můžete zařadit aktivity které pomáhají kompenzovat stres a redukovat úzkost - kromě rekreačního sportu cíleněji např. jóga či tai-či, nebo specifické relaxační techniky (autogenní trénink, progresivní relaxace). Možnou cestou je též psychoterapie - mohla by vám pomoci se v tom, co se vám děje a v kontextu vašeho života lépe zorientovat, a možná i najít způsoby úlevy a řešení. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den Honzo. Děkujeme za důvěru, se kterou jste se obrátil na naši poradnu a máte zájem i o názor peer poradce. Se symptomem změněného času nemám osobní zkušenost, emoční plochost jsem zažila v depresích (mojí diagnózou je bipolární porucha). Vím, jak je tento stav nepříjemný, ale ten zmizel vždy s ústupem deprese, což není Váš případ. Proto bych nechala odpověď na našem erudovaném odborníkovi, který Vám jistě odpoví vyčerpávajícím způsobem. Věřím, že s odbornou pomocí Vaše potíže zvládnete. Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam