Deprese?

Dobrý den,je mi 18 let a už delší dobu si uvědomuji změny v mém chování, jedná se hlavně o můj psychický stav. Nemám na nic náladu, nevěnuji se ničemu, čemu jsem se věnovala kdysi, co mě bavilo. Pozdě usínám, brzy se budím. K jídlu nemám vůbec chuť, ale i přes to se přejídám. Kdysi jsem byla také hodně veselá, ale ted jsem věčně bez nálady, odtažitá, skoro se ani neusměju. Taky jsem se trochu odcizila svému příteli, občas mi příjde otravný, jsem vůči němu velmi odtažitá. Taky se to , dá se říct, podepsalo na našem intimním životě. Občas taky mívám stav, kdy jen sedím , koukám do blba a někdy se z ničeho nic rozbrečím. Nechápu, co se to se mnou děje. Vážně nutně potřebuju nějakou radu. Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Je zřejmé, že vám stavy které popisujete dělají starosti a znepříjemňují život. Kolísání nálad, smutky a rozlady (zvláště v dospívání) nemusí být vždy příznaky depresivního onemocnění. Mohou souviset s nespokojeností s aktuálním životem, rozporem mezi přáním a reálnou možností ho realizovat, s nejistotami ze změny a hledáním životní role ve světě dospělých atd. Svou roli sehrávají i hormonální změny a zrání nervové soustavy. Ať již je kořen vašich potíží jakýkoli, tak pokud si nedokážete poradit sama, či s pomocí blízkých (viz tipy v odpovědi peer poradce), doporučuji vyhledat odbornou pomoc - psychologa, psychoterapeuta, případně psychiatra. Ten by vám měl pomoci v objasnění původu obtíží a poradit s vhodnou formou léčby, což nelze takto na dálku stanovit. Je možné, že vám pomůže několik psychoterapeutických setkání, možná bude potřeba docházet delší dobu. Nelze vyloučit ani to, že by to bylo vhodné doplnit některými z psychiatrických léků, pokud byste o to stála.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Po přečtení Vašeho dotazu mě napadlo, že, i když nechci v žádném případě Vaši situaci bagatelizovat, takovéto stavy mohou patřit k tomu, že jste stala dospělou. Je Vám 18 let a možná se na některé věci kolem sebe díváte jinak než dříve. Také jsem podobnou situaci zažila. Zkuste se zamyslet, zda Vám nevadí něco nejen na Vaší náladě, psychice, ale i na Vašem blízkém okolí, jestli je například Váš vztah s přítelem takový, jaký jste si jej představovala. Někdy je dobré si věci vyjasnit i za cenu menšího konfliktu, jindy je vhodnější trpělivost. Pokud nepomůže, když se pokusíte si ve vztazích udělat jasno sama, obraťte se na psychologa nebo psychoterapeuta. Je určitě dobré, že o svých problémech dokážete mluvit a že je chcete řešit. Přeji Vám v tom hodně štěstí.


Zpět na seznam