Dotaz smíšená depresivní porucha a porucha přizpůsobení

Dobrý den, Jsem po mozkové mrtvici, která nezanechala žádné následky fyzické, ale psychické. Bydlím sama a začala jsem mít úzkosti a vygradovalo tak, ze se bojím snad všeho, strach cestovat, někam jít, třeba jít i k holiči nebo k doktorovi, že nic nezvládnu Když si mě dcera vezme na vikend, mam i tam uzkosti , a pak je mi i doma hůř , i doma mám úzkosti , často pláču, pocit beznaděje , že se z toho nedostanu. Od půlky prosince jsem uživala coaxil 1a derin na spani od ledna coaxil rano a odpoledne.Nemám pocit , že by mě to pomahalo.užívám i trombex na ředění krve i léky na tlak cholesterol a stitnou zlazu. Chodim i k psychologovi ale moc nepomaha. Mám vůbec sanci na vyleceni. Kdyz mam navic trombex na redeni krve tak mam strach ze nektere ad muzou vyvolat dle letáku krvaceni. Jsem fakt zoufala . Mam diagnostikovanou smíseně úzkos. depr poruchu a poruchu prizpusobeni.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, potíže které popisujete nejspíš odpovídají některé z úzkostných poruch. Ty bývají obvykle léčeny pomocí psychofarmak (nejčastěji antidepresiva, případně i anxiolitika - léky na úzkost) a psychoterapie. To odpovídá tomu, jak popisujete svou léčbu. Pokud nedošlo ke zlepšení (nebo není zlepšení dostatečné), je řada dalších možností, jak upravovat medikaci - buď zvýšením dávky nebo nasazením jiných / dalších léků. Účinnost antidepresiv se u jednotlivých lidí liší, někdy to proto obnáší chvíli hledání a zkoušení. Nevěšte proto hlavu a zkuste o možnostech promluvit se svým psychiatrem. (Pokud vám léky předepisuje lékař jiné odbornosti, tak se k psychiatrovi objednejte - může vybírat ze širšího seznamu preparátů a má s tímto více zkušeností.) Psychoterapie pro vás může být též užitečnou podporou, její efekt však přichází až po delší době. V některých případech, pokud jsou úzkostné či depresivní projevy příliš silné, může být prospěch z psychoterapie nižší, dokud tyto projevy nezmírní léky. Držím vám palce a přeji, ať je vám lépe
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji, že se obracíte na naši poradnu. Popisujete opravdu silné těžkosti, se kterými musíte bojovat. Úzkosti, strachy, pláč, které Vás omezují v běžném fungování. Proto plně chápu, že hledáte pomoc. A i když se cítíte zoufalá, určitě bych se nevzdávala. Za sebe věřím, že vždy je nějaká pomoc. Coaxil ze své zkušenosti neznám. Snažila bych se komunikovat s lékařem a pod jeho vedením zkusit i jiné preparáty. Bohužel u psychiatrické medikace se často musí nějakou dobu čekat na účinek, nepůsobí hned. A kontraindikace mezi antidepresivy a léky na ředění krve, by si měl, myslím, ohlídat lékař. Co se týče práce s psychologem, zde zase závisí na důvěře. Já sama individuální psychoterapii velice doporučuji, moc mi pomohla. Ale je pravda, že první spolupráce s psychologem u mě nebyla šťastná. Přišla jsem si velice nepochopená. Takže jsem odešla a zkusila jiného psychologa a s ním jsem spokojeně pracovala několik let. Přeji opravdu mnoho sil!


Zpět na seznam