Hypochondrie?

Dobrý den, momentálně jsme v zahraničí na půl roku a studuji tu. Jsem tu již skoro tři měsíce. Teď se mi rozhodilo zdraví, začali mě bolet záda a pak ledviny, brnět nohy,.. samozřejmě jsme byla u lékaře a vše přisuzuje psychice, nastydnutí, chřipce a nedostatku vitamínů. Já mám ale strach aby to nebylo něco závažnějšího (například roztroušená skleróza, kterou měl můj děda) a těžce mi jde se uklidnit.. Zároveň jsme se o něco škrábla v muzeu a bála jsme se abych nechytla nějakou nemoc, krevní testy ale vyšli negativní. Jenže například HIV se v krvi ukáže až po několika měsících.. No a tak moc nevím jak mě mají opustit špatné myšlenky.. Ikdyž se vážně snažím odreagovávat a nemyslet na to, stejně mě napadají hororové scénáře. Je to vše jen odloučením od rodiny, zázemí, stresem ze školy?.. Nemáte nějaký tip jak se mám uklidnit? K psychologovi tu nechci, jelikož si myslím že v cizím jazyce těžko vyjádřím své pocity. Držte mi prosím palce, ať se brzy můj zdravotní stav zlepší.. :-)
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, uvedené projevy opravdu může způsobit psychika a pokud se tak vyjádřil lékař, který vás vyšetřoval, považuji to za velmi pravděpodobné. Za příčiny bývá považována pohotost jedince reagovat tímto způsobem (tzv. dispozice) na straně jedné, na straně druhé pak tzv. spouštěč, což bývá nejčastěji stres a naše schopnost se s ním vyrovnávat. Podrobněji se o tom můžete dočíst v některé z příruček pro pacienty s úzkostnou poruchou (lze snadno najít na internetu), základní informace jsou k nalezení i na našich stránkách www.stopstigma.cz . Co se týká strategie řešení, bylo by vhodné začít změnami v životním stylu - omezit stresující vlivy tam kde to nejsnadněji lze a zároveň se zaměřit na aktivity podporující vyrovnávání se se stresem - např. pravidelný a vyvážený denní režim, tělesný pohyb, podporující sociální kontakt, smysluplné zájmy atd. Velmi prospěšné bývají relaxační techniky (autogenní trénink, jacobsonova progresivní relaxace) a cvičení typu jóga či tai-či. Zcela konkrétní technikou je pak odvádění pozornosti od těchto myšlenek, pokud přijdou - lze tak např. prostřednictvím relaxačního dýchání, ale i jakoukoli činností (mnohdy manuální) na kterou je třeba se soustředit a vtíravé myšlenky pak nemají tolik prostoru se "prosadit". Z odborné pomoci je to pak psychoterapie, v některých případech bývá vhodné i užívání psychiatrických léků (základní ordinaci může zajistit i praktický lékař). Vzhledem k obtížné dosažitelnosti odborné pomoci by pro vás mohla být podporou i konzultace na některé z telefonních linek důvěry. Držím vám palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Rozhodně vám držím palce. Také jsem byla na půlročním studijním pobytu. Ani pro mě to nebylo snadné období. Vůbec jsem nemohla spát, neb jsem slyšela každý šramot a kolej, na které jsem bydlela, byla blízko magistrály. Budili mě kamiony, problém, s kterým ostatní bojovali cca 3 dny, mě nepřešel, spala jsem půl roku tak po třech hodinách za noc a po návratu do Čech jsem se dávala jen pomalu do pořádku, poměrně rychle jsem zamířila do ordinace psychologa. Zpětně si říkám, že jsem měla zvolit jinou strategii, nesnažit se uklidnit, uspat čajem, nebo se přestěhovat. Myslím, že na to jdete lépe než já. Byla jste u lékaře, což samo o sobě není špatný krok k vyloučení nějaké fyzické příčiny problému, ptáte se nás…Napadají mě dvě strategie. Ta první je utéci, ta druhá vydržet. V Čechách byste měla možná lepší přístup k péči kvůli jazyku. V cizině ale můžete získat bohaté zkušenosti, jazykové znalosti, zážitky a vztahy, na které budete ještě léta vzpomínat. I já na ně ráda vzpomínám vzdor obtížím, které jsem měla a říkám si, že krize by u mě v životě tak jako tak nastala, možná později, nebo v jiné formě. Věřím, že to zvládnete.


Zpět na seznam