Jak poznám úzkost?

Dobrý den,už několik let mám problém s určitým pocitem, který by se asi nejlépe dal popsat jako úzkost. Pročítala jsem si všechny možné internetové zdroje, ale i tak si nejsem jistá jestli to úzkost opravdu je. Intenzita je různá podle dne nebo podle situace, jsou měsíce kdy ho nezažívám skoro vůbec, měsíce kdy ho zažívám téměř pořád a nebo něco mezi tím. Někdy to je hodně intenzivní pocit že je něco špatně nebo že se něco pokazí, i když určitě nevím co nebo i když se jedná jen o malý detail. Bývá mi špatně, motá a bolí mě hlava, rychle mi tluče srdce a třesu se a nedokážu se přestat soustředit na tu myšlenku, že je něco zle a že to je moje chyba. Někdy ale tyto symptomy "chybí", například mi je jen špatně a cítím tlak na hrudi, jakoby mi někdo mačkal plíce. Někdy právě naopak, nedokážu myslet absolutně na nic, nebo mám prostě jen špatný pocit a jakési svírání na hrudi. Je to pro mě hodně matoucí a často to zasahuje do mého života, jak osobního tak školy, nevím co s tím. Omlouvám se za dlouhý a možná matoucí text a předem děkuji za jakoukoliv pomoc.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, váš text mi příliš matoucí nepřijde :) Definice úzkosti se od sebe mohou drobně lišit, o trochu více pak jejich pojetí v běžné praxi či hovoru mezi laiky. Můžeme ji popsat jako komplexní reakci podobnou strachu či obavám, která má několik složek - rozumovou, emocionální, somatickou (tělesnou) a behaviorální (projevy chování). Tyto složky mohou být zastoupeny v různé míře. Ta se může lišit jak u různých jedinců v obdobné situaci, tak u téhož jedince v jiných ale i velmi podobných situacích. Ve výskytu úzkosti a její míře hraje totiž roli celá řada faktorů - např. biologických (únava, nemoc, aktuální hladiny hormonů) nebo psychologických (celková míra stresu, subjektivně vnímané nebezpečí, schopnost vyrovnání se stresu..), ale i fyzikálních (teplotní extrémy, délka denního světla..). Zpět k vaší konkrétní situaci - to co zažíváte mohou být projevy úzkosti. Pokud vám zasahují do života významnější měrou a nedaří se vám je zvládnout vlastními silami, ani za použití prostředků jako je úprava životosprávy (např. přiměřená míra zátěže a odpočinku, tělesný pohyb, pravidelný denní režim), můžete se o dalším řešení poradit s psychologem či psychoterapeutem. Ten by vám měl pomoci jak v bližším porozumění tomu co se děje, tak v hledání způsobů jak stavy zlepšit. Tento typ obtíží je v ambulantní praxi poměrně běžný a pomoc obvykle velmi efektivní. Významnou podporou vám mohou být i relaxačních cvičení (autogenní trénink, progresivní relaxace) nebo cvičení jako je jóga a tai-či. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s úzkostí a vámi popisované potíže k ní u mě patřily. Rozdílné jsem měla to, že potíže byly po nějakou dobu hodně intenzivní a po léčbě (medikační, ale hlavně psychoterapeutické) se podstatně zmírnily. Nezažila jsem tedy takové střídání klidu a potíží, jaké popisujete vy, ale to může souviset s příčinou, která u vás úzkost spouští a která nemusí být vůbec vědomá. Z vlastní zkušenosti bych vám ale určitě mohla doporučit pravidelnou delší psychoterapii. Mně pomohla k daleko větší sebejistotě a vyrovnanosti, díky které ani při objektivním stresu už úzkosti nepodléhám v takové míře, jako před léčbou. Přeji vám, ať se vám také úzkost podaří zvládnout.


Zpět na seznam