Krátkodobé deprese a úzkosti v zátěži

Dobrý den, je mi 24 let a již delší dobu jsem náchylný na deprese a úzkosti (deprese převažuje) při zvýšené psychické zátěži (i krátkodobé), ať už se jedná o skutečnou zátěž či jen zátěž očekávanou. Touto zátěží je také i hluk (byť malý) v nočních hodinách; když se chystám spát a někdo ve vedlejší místnosti mluví (byť jen potichu), znervózňuje mě to. V usínání mi brání i jiné zvuky (např. šustění, občasné vrznutí židle apod.). Jediné, co mi nevadí, jsou zvuky, které jsou tak pravidelné, že vytváří smyčku (např. hodiny, vítr apod.). Další věcí je to, že pokud se díky hluku špatně vyspím, tak mě potom začnou iritovat i hlasité zvuky přes den. V hroším případě ve mě vyvolává napětí prakticky cokoliv (např. čtení či poslouchání přednášky). Reakce na zátěž se projevují napětím z domnělé nezvladatelnosti povinností. Tento stav trvá většinou pár dní a poté se vrátím zpět do normálu a podobnými myšlenkami mi pak přijde nesmyslné se zabývat, a to často aniž by se původní situace nějak výrazně změnila. V minulosti byly tyto stavy častější a také intenzivnější; časem došlo k samovolnému zlepšení. Nyní však můj stav zhruba dva roky stagnuje. většinou mohu normálně fungovat, ale stavy mě dost vyčerpávají. U psychologa ani psychiatra jsem se dosud neléčil.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vámi popisované stavy bývají označované jako zvýšená iritabilita (dráždivost) či snížená frustrační tolerance (snížení hranice jakou zátěž unáším). Tyto projevy nejsou nijak specifické – mohou být jedním z příznaků u řady duševních onemocnění, stejně tak mohou být důsledkem nepříznivých vlivů (např. únava, vyčerpání, psychický tlak) u zdravého jedince. Ke zlepšení mohou přispět různé techniky používané pro zvládnutí a vyrovnávání stresu – kompenzační aktivity, vyvážený životní styl, pohybové aktivity atd. Obzvlášť účinné mohou být relaxační techniky (autogenní trénink, Jacobsonova progresivní relaxace), které byly pro zvládání napětí a úzkostí přímo vyvinuty. Z běžnějších cvičení může mít podobný efekt jóga nebo tai-či. Pokud chcete kontextu těchto potíží lépe porozumět, nebo vás trápí i další projevy (zmiňujete deprese), bylo by vhodné navštívit psychologa (především pokud stojíte o léčbu psychoterapií) či psychiatra (pokud zvažujete užívání léků). Oba postupy je mnohdy smysluplné kombinovat. Držím palce
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. vámi popisované psychické stavy mi připomínají vlastní obtíže a to převážně ty, které jsem měla asi tak rok až dva před propuknutím psychotického onemocnění. Také se objevovaly, někdy více, jindy jsem se jimi nezabývala. Jen s těmi zvuky to bylo naopak, vadily mi ty pravidelné, jak jste to hezky popsal a ty nahodilé ne, ale to je detail, to si myslím, že nehraje roli. Možná jste v období větší psychické zranitelnosti a ve věku, kdy obvykle duševní onemocnění startuje. Zatím se o něj dle mého mínění nejedná a ani nikdy jednat nemusí. Doporučuji však zkusit, co se zkusit dá, od špuntů do uší, přes relaxaci, pohyb, práce se stresem, až k možné návštěvě odborníka. Rovněž by se vyplatilo dávat si pozor na alkohol, drogy, zkrátka jednat preventivně. Přeji vám, aby se to nezhoršovalo.


Zpět na seznam