Následky stresu?

Dobrý den, v poslední době (zhruba 2 měsíce) se mi špatně dýchá, mám stále pocit, že mám málo kyslíku a nemůžu se pořádně nadechnout. Během posledního půl roku jsem také několikrát cítila, že mi srdce bije nepravidelně, což většinou doprovázelo pocení. Nicméně nepřikládala jsem tomu stále žádnou váhu s tím, že je to normální. V posledním týdnu se mi ale už dvakrát stalo (pokaždé po nevelké fyzické námaze), že mi začaly velké bolesti na hrudi, poprvé to trvalo asi tři dny a nemohla jsem se kvůli bolestem ani pořádně najíst, dále třes celého těla, brnění rukou, šly na mě mdloby a opravdu těžce se mi dýchalo. Vždy to doprovázel zvýšený tep a kromě bolesti na hrudníku a dušnosti to vždy cca do půl hodiny přešlo. Osobně jsem při těchto "záchvatech" žádný stres ani psychickou nepohodu necítila, i když je pravda, že poslední dobou mám celkem velké starosti. Na pohotovosti jsem dostala jen injekci na uklidnění a moje doktorka mi dala prášky proti stresu (ne antidepresiva) a na uvolnění svalstva, které mi sice na bolesti hrudníku opravdu pomohly, ale dýchá se mi stále zle a navíc se mi to i s tím, že beru prášky, stalo podruhé. Prosím vás, opravdu takové problémy může způsobit stres? V obou případech jsem měla strach, že mám infarkt. Děkuji Vám za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v obecné rovině nemám pochyb, že psychika může být příčinou i takových tělesných projevů, jaké popisujete. Setkala se s nimi řada mých pacientů. Může jít o některou ze skupin tzv. úzkostných poruch, například panickou poruchu. Spouštěčem těchto poruch bývá často dlouhodobá zátěž, což zmiňujete. Zároveň však platí, že prvním krokem je vyloučení somatické (tělesné) příčiny. K tomu je třeba základní tělesné vyšetření, které může provést praktický lékař. Ten v některých případech (nebývá to však vždy) může doporučit i dovyšetření specialistou či speciální metodou - např. neurologem, sonografické vyšetření apod. V případě panické (či jiné úzkostné) poruchy bývá na místě léčba psychiatrickými léky (nejčastěji antidepresivy) a psychoterapeutickými postupy - mnohdy bývá nejvhodnější oba tyto postupy kombinovat. Výsledky výzkumů ukazují, že efekt farmakoterapie je rychlejší (úleva v řádu několika týdnů) a efekt psychoterapie trvalejší. Zcela prakticky bych postupoval následně. Navštívil bych svého praktika a vše s ním znovu probral - jak se stav vyvíjí, jaký je účinek stávající medikace atd. Můžete uvést i informace, které jste získala v naší poradně. Zároveň by bylo vhodné se objednat k psychiatrovi - pravděpodobně dostanete termín za několik týdnů a v případě prokázání tělesné příčiny není problém se omluvit. Také bych zvážil objednání k psychologovi či psychoterapeutovi. Další informace o tom jak léčba probíhá můžete získat např. na stránkách www.stopstigma.cz v sekci o duševních nemocech. Držím palce.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Z mého laického pohledu, se domnívám, že stres může mít takový vliv na organismus. Já osobně jsem měla podobný stav /nemohla jsem se nadechnout/ sice pouze jednou ve svém životě, ale bylo to v nemocnici. Takže pomoc přišla okamžitě. Dovedu si tedy živě představit, jak nepříjemné to musí být. Zvláště, když nevíte , kdy a kde Vás to opět přepadne. I když v samém úvodu píši, že se domnívám , že může Vaše problémy způsobovat psychika, doporučila bych Vám, navštívit svého obvodního lékaře, popsat mu svoje problémy a společně s ním vyloučit somatické onemocnění. Nic bych nepodceňovala a trvala na doporučení ke specialistům. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam