Nechat ho samotného, nebo zůstat s ním když nechce

Dobrý večer, můj partner se delší dobu chová jinak, je odtažitý, nemluví, nejeví o nic zájem, ani na dovolené se to nezlepšilo a po ní je to ještě horší, odešel k sobě do bytu, aby mě netrápil, že si to musí vyřešit v sobě sám. Dnes jsme meli schůzku v kavárně, při dnešních vedrech si dal dva horké čaje, prý je mu zima, celý víkend spal. Domú se vrátit odmítnul, že to tady na něj padá... Mám ho nechat samotného jak chce a trvá na tom, nebo mám být u něj i když protestuje.Myslím že je v silné depresy. Děkuji za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Viz odpověď kolegy MUDr. Petra Příhody v sekci Psychiatr na stejný dotaz: Dobrý den, není jasné, z čeho problémy Vašeho partnera vyplývají, deprese je jedna z možností, nicméně indicií je málo. Těžko se pomáhá někomu, kdo to odmítá, užitečné je vyjádřit partnerovi svou podporu, opakovaně se zkoušet tázat, co ho trápí a eventuálně nabídnout pomoc ve vyhledání odborníka. Pokud vysloveně nechce, abyste byla u něj, nezbývá, než to respektovat, ale můžete s ním udržovat kontakt.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z vlastní zkušenosti vím, že je velmi těžké pomáhat někomu, kdo vlastně nechce, navíc, pokud je to váš blízký. Možná Váš partner doopravdy něco řeší, s čím se Vám nesvěřil. Možná, že mu ale opravdu není dobře psychicky, jak sama odhadujete, může to být, ale nemusí to být deprese. I u řady jiných psychických obtíží se lidé uzavírají sami do sebe, i proto, že mnohdy nevědí, co se s nimi přesně děje, jak mají chápat realitu, ve které se ocitli, nebo se cítí být.  Ptáte se, zda být s ním, či ho nechat samotného. Na Vašem místě bych možná zkoumala, zda Váš partner chce něco jiného, když s Vámi momentálně nechce být.  Zkusila bych na něj netlačit a poskytla mu prostor.  Doporučila bych mu také vyhledat odborníka, kterému se může svěřit. Je pravděpodobné, že čím dříve se začne situace řešit, tím lepší výhled do budoucna.


Zpět na seznam