Neustálá přehnaná úzkost

Dobrý den, Je mi 27 a pozoruji na sobě už několik měsíců, možná i let, neustálé strachování se a s tím spojené úzkosti.Úzkosti se projevují i fyzicky např.se často mezi lidmi červenám, potí se mi dlaně, někdy mívám závratě a pocit, že se nemohu nadechnout, bušení srdce.Nejvíce obtěžující jsou však pro mě neustále obavy v podstatě ze všeho. Ve svém zaměstnání např. poměrně dost řídím auto a např. když stojím na velké křižovatce plné aut, tak si představuji, co budu dělat, když se mi náhle rozbije auto a přestane jet. Nejhorší je, že já si to přitom racionálně uvědomuji, že tyto myšlenky nejsou normální, ale zároveň jim nedokážu zabránit. Např. na zimní lyžařské dovolené v Alpách si to nedovedu pořádně užít, protože se celou dobu strachuji, co budeme dělat, kdyby se někomu z nás něco stalo, jak bychom volali horskou službu v němčině apod., pro jistotu jezdím až jako poslední za všemi abych měla "kontrolu" nad situací. Takové myšlenky mě v podstatě provází mým každým dnem.Poradíte prosím, jak toto řešit? Nedokážu přesně říct, kdy tyto potíže začaly, ale s nástupem do práce se tak nějak více zvýraznily a už bych to nejspíš měla dále řešit.Nedokážu si představit, že bych šla ke své OL, hrozně bych se styděla. Zároveň jsem se dívala na "sazby" soukromých psychologů a nejsem si jistá, jestli bych tu léčbu dokázala financovat (vidíte, opět ty obavy...). Budu ráda za každou radu. Moc děkuji! Martina
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, k řešení takovýchto víceméně trvalých obav a úzkostí se používají různé přístupy, které můžeme rozdělit do 3 oblastí - změny v životním stylu, psychoterapie, farmakoterapie. Tyto přístupy je možné, často přímo vhodné kombinovat. Není však vždy nezbytné kombinovat všechny. Vyvážený styl života s přiměřenou mírou stresu, časem na odpočinek a odreagování (včetně sportu) je především prevencí - pomáhá snížit základní hladinu úzkosti a nabrat energii životní těžkosti zvládat. Na pomezí této oblasti a psychoterapie zařazuji cílené relaxační techniky (Progresivní relaxace, Autogenní trénnk) - které jsou způsobem jak cíleně uvolňovat napětí ve chvílích kdy je tomu třeba. Obdobný efekt může mít např. i jóga či tai-chi. Psychoterapie může pomoci ozřejmit kontext úzkostí, hledat způsoby jak úzkosti zmírňovat a zvládat. Šířeji pak může pomoci zlepšit životní spokojenost, sociální vztahy, zvládání stresu a tím pak ovlivnit i výskyt úzkostí. Farmakoterapie (psychiatrické léky) je - po domluvě s psychiatrem - možno buď používat nárazově při řešení silné úzkosti (tzv. anxiolitika), nebo zvolit medikaci k pravidelnému užívání která pohotovost k úzkostným reakcím snižuje (některé tipy antidepresiv). Léky jsou leckdy užitečnou pomocí, přijde mi však nevýhodné spolehnout pouze na ně a nesnažit se o změny v reálném životě. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, píšete, že máte pocity panického strachu a potřebu stále kontrolovat situaci. Píšete také, že řídíte auto a lyžujete v zahraničí. Obdivuji vás za to, protože já ani jedno z toho neumím. Myslím, že když vyzkoušíte kontakt s psychologem, neuděláte chybu. Podle toho, co píšete, nemyslím, že jste v krizi, ale můžete se poohlédnout i na internetu po literatuře o neurózách a panických poruchách, agorafobii nebo obsedantně kompulzivní poruše (OCD) a doporučil bych vám také zjistit si něco o KBT - kognitivně behaviorální terapii. Je myslím dobré, že jste se obrátila na nás. Znamená to pro mě, že nechcete jen zázračný prášek, ale něco změnit ve svém životě. Rozhodně nedoporučuji "samoléčbu" alkoholem nebo drogami. Mám s tím špatnou osobní zkušenost. Snažil bych se omezovat stresovou zátěž, i když to není lehké. Držím vám palce, ať najdete řešení.


Zpět na seznam