Nevím co se to děje .

Zdravím . Poslední dobou žiju v jiny zemi a změnila jsem celý od základu život . Jsem toho názoru se jsem nevyrovnaná . Pokaždé když jdu do nějaké práce a cizí člověk na mě zařve či hlas tónů je vyšší nežli normálně .Tak začnu mít paniku a jediná relace kterou mám je že začnu brečet a vzdávám všechno. Ziju v Anglii a můj jazyk není skvělý .Ale chci přidat se toto se mi stávalo i V ČR v mé zemi . Když na mě krice někdo .A také bych se ráda zeptala . Když na mě partner mluví a já se přistihla že ho nevnímáme když mi určitě věci vyčítá ci poukazuje na mě chyby ve zvýšeném hlasů . Jakobych přestala vnímat a přemýšlím nad úplně jinou věcí po dobu co na mě mluví .Začínám mít v sobě chaos ale hlavně mě trápí první část textu . Protože musím začít pracovat a překonat tyto stavy co se mi dějí .Děkuji za odpověď .
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, konfliktní a napjaté sociální situace jsou nepříjemné pro většinu lidí. To jak silně je prožíváme, stejně jako způsob reagování, je ovlivněn řadou faktorů. Z hlediska osobní historie to mohou být vrozené předpoklady (celková míra vzrušivosti apod.), výchova a zkušenosti v dětství, zkušenosti v dospělém životě - a to jak ze situací objektivně podobných, tak z těch které nám připomíná jen některý ze silných podnětů (třeba zvýšený hlas). V aktuální situaci pak bývá významný její celkový charakter (jak moc ohrožující ji vnímáme, zda a čím nám připomíná minulé..), naše hodnocení sebe sama i druhých (např. mohu věřit, že situaci adekvátně zvládnu), naší momentální kondici (únava, napětí, soustředěnost..), ale i schopnostech a dovednostech (jazykových, schopnost argumentovat, asertivně vystupovat..). Popisuji to relativně podrobně, protože od těchto složek se mohou odvíjet jednotlivé části řešení /zlepšení. Můžete pracovat na pochopení, proč jsou pro vás takové situace tolik zatěžující. Možná to souvisí s dávnými, silnými či opakovanými zkušenostmi, což ale neznamená, že „automatické“ přenesení těchto zkušeností je adekvátní. Můžete se zdokonalovat v relevantních dovednostech – asertivitě, argumentaci, jazykové znalosti. Můžete zvyšovat svou sebedůvěru, rozvíjet se i v jiných oblastech a vztazích, což vám dodá sebejistotu. (To může přispět např. k postoji: „řadu jiných věcí zvládnu dobře, i kdybych v tomto neobstála skvěle, mám řadu dalších lidí kteří mě mají rádi .. a svět se proto nezboří..“) Můžete se naučit lépe zvládat stres např. za použití dechových technik, práce s pozorností nebo jógy. Na řadě z popisovaných oblastí můžete zkoušet pracovat sama. Pokud v tom budete potřebovat radu, podporu, nebo si nebudete vědět rady, můžete k tomu využít i psychoterapii. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, myslím, že Váš dotaz je určený spíše pro odborníka – psychologa či psychoterapeuta. Já těžko mohu posoudit, čím jsou Vaše potíže způsobené. Zažívala jsem dost podobné stavy, jaké popisujete, ale vždy to souviselo s velkým vyčerpáním, stresem, nebo také depresemi. Myslím, že téměř každému vadí, když na něj někdo křičí, nebo má nepříjemně zvýšený tón. Zdá se mi, že jste hodně citlivá, možná máte problém se sebedůvěrou a sebeoceněním. Na druhé straně máte odvahu začít žít v cizí zemi, chcete se zlepšit v angličtině, máte před sebou cíle, kterých chcete dosáhnout a to je dobře. S partnerem bych si na Vašem místě otevřeně promluvila a vysvětlila mu, co Vám vadí, případně proč. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam