Nucené zavření do léčebny

Dobrý den , již mnoho let má moje matka problémy se shromažďováním nalezených věcí k tomu se přidává rok co rok větší problém uklidit po sobě - odpadky. Vlastní malý byt o rozloze cca 25m2 a ten je celý plný odpadků, oblečení a harampádí. Nevím v jakém stavu je nyní, byt jsem navštívila dobrovolně před víc než rokem a už tehdy byl všude nahromaděný odpad cca půl metru všude. Jde zaprvé o množící se hmyz atd. z důvodu špíny, sousedé jsou nespokojeni a spory se táhnou několik let. Další problém je můj starý otec (75), který je astmatik a tento stav se mu tím jen zhoršuje. Matka je svéprávná i schopna pohybu a nikoho cizího nepustí dovnitř. Je určitě i dohledatelné, že několik let nikoho nepustila na odpočet topení, vody... Nyní ji byl před několika měsíci přiznán,díky sociální pracovnici, která všechny potřebné dokumenty našla a vyřídila, invalidní důchod, nevím jakého stupně. Jde mi o to, že nechci aby to došlo do situace, kdy tam bude muset vtrhnout policie, byt ji soudně zabavili a ona nebude mít kde bydlet. Nevím jak situaci řešit, protože mi nedovolí z bytu nic odnést, je poté vulgární a agresivní. Nejrozumnější řešení mi přijde vzít si otce k sobě, matku poslat do léčebny a byt svépomocí uklidit. Jenže jak ji přinutit, aby do nemocnice šla? Další problém by byl, že by se po návratu situace opět opakovala. Jak jsem řekla svéprávná je a já nemůžu za ni dělat žádné úkony.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu vaše starosti a oceňuji že chcete situaci řešit, zároveň si však uvědomuji jak obtížné to v podobných případech bývá. Nejvhodnější by bylo, pokud by se matku podařilo přesvědčit k návštěvě psychiatra či alespoň praktického lékaře, kterému byste poskytla i své pozorování a pohled. Pokud se matku k jeho návštěvě nepodaří přemluvit, můžete s nimi situaci konzultovat i vy samotná a informace jim předat. Praktický lékař, který má matku v péči, má možnost návštěv u pacientů doma - tedy může zjistit její stav a případně domluvit psychiatrickou hospitalizaci. Za pacienty (i obtížně spolupracujícími) pak dochází pracovnící Center duševního zdraví, která nově vznikají. Pokud v regionu kde vaše matka bydlí již funguje, bylo by dobrým řešením obrátit se tam. Vhodné by mi též přišlo kontaktovat a informovat sociální pracovnici kterou zmiňujete, případně se poradit na sociálním odboru obce či městské části. Kdokoli ze zmiňovaných odborníků, kteří matku znají, i vy sama, můžete podat podnět k omezení svéprávnosti. Je to proces který obvykle trvá řadu měsíců, může však umožnit či usnadnit řešení podobných problémů v budoucnu. Nedobrovolná hospitalizace je možná v případech, kdy člověk bezprostředně ohrožuje sebe nebo druhé. V popisované situaci, může být tímto ohrožováním například i hrozba požáru nebo epidemiologické riziko, pokud je hromadění enormní. Přeji vám hodně sil i to, aby se podařilo najít způsob, jak situaci zlepšit.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám dlouhou zkušenost s úzkostí, ale ne s touto formou, kdy člověk hromadí věci, aby zmírnil své nejistoty a strachy. Ale vím, že zbavit se úzkosti je "práce" na delší běh a člověk musí opravdu chtít svůj stav zlepšit, aby byl ochoten tuto práci (myslím především terapii, díky které změní své prožívání) podstoupit. Proto mě napadá, jestli by vaší matce dalo motiv k léčbě to, že by zůstala v bytě sama, bez otce (kdyby byl u vás)? Nebo by byla motivem ta hrozba, že jí byt vezmou a představa, kam by šla? Dál mě napadá, že by pro vás mohlo být užitečné vyhledat sama poradnu, kde pracují s klienty se stejnou diagnózou - mohli by mít zkušenost, jak na matku působit, abyste u ní dosáhla žádoucí změny. A vy byste tam dostávala podporu pro takový proces, možná časem i matku k návštěvám získala. Na vašem místě by mi asi pomohla i konzultace s právníkem, jestli to opravdu hrozí, že by matce byt zabavili "jen" proto, že se tam hromadí odpad. Tak ať se vám podaří najít dobré řešení.


Zpět na seznam