Panické ataky, úzkosti vyvolané strachem ze smrti

Dobrý den, před dvěma měsíci jsem poprvé prodělala panickou ataku, která o týden později propukla v sérii panických atak a úzkostí. Nyní navštevuji psychologa a snažím se přijít na příčinu těchto atak, pravděpodobně se jeví příčina v mém strachu ze smrti, že brzy zemřu, kvůli neurologické nemoci, kterou mi nově diagnostikovali před čtyřmi měsíci, ta nemoc není smrtelná, ale velmi zlá a zatím lékař nezjistil její příčinu a tudíž ani nenasadil žádnou léčbu. Mám dvě malé děti a strach, že brzy zemřu mě svazuje a pohlcuje a že děti budou vyrůstat bez mámy mě děsí k smrti - už mi nabíhá záchvat :( Můj dotaz zní, existuje nějaká literatura, cvičení, technika, která by můj strach ze smrti zmírnila či zredukovala do normy zdravého člověka? Věřím sice v posmrtný život, ale strach je příliš velký a víra mi v tom moc nepomáhá. Děkuji předem za odpověď.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mrzí mne, že se musíte v tuto chvíli vyrovnávat s tak obtížnou situací, jako je zjištění závažného onemocnění. Rozumím tomu, že vaše obavy mají několik rovin, jednak obava o sebe, své zdraví a život, jednak obava o děti, jak by vyrůstaly bez mámy. Rozhodně chci ocenit Vaše skvělé rozhodnutí zajistit si péči psychologa a podpořím Vás využít prostor, který spolu máte, pro všechny obavy i ty, se kterými se obracíte na naši poradnu. Abych odpověděla na Vaši otázku, existuje celá řada technik a cvičení a kopa literatury o strachu ze smrti a smrti jako takové. Klíčové je vždy najít to, co se bude hodit právě Vám, co zapadne do Vašeho vnímání světa, co z technik a cvičení konkrétně Vám bude vyhovovat. Je perfektní, že toto můžete probírat a hledat se svým psychologem. Obecně bych Vám mohla doporučit některou z publikací MUDr. Jána Praška, například "Panická porucha a jak ji zvládat" (najdete i v .pdf na internetu), která popisuje i obecné principy toho, jak funguje naše tělo, když máme z něčeho strach, jak pracovat s dechem, s obavnými myšlenkami, popisuje i konkrétní relaxace. Jinak chci určite podpořit co píše naše peer poradkyně o propracování krizového plánu, to mnohdy lidem přináší úlevu. Dále pak možnost mluvit o svých pocitech, obavách se svými nejbližšími a najít pro sebe ve svém okolí co nejvíce podpory. Držím moc palce, ať se vše vyvíjí tím nejlepším způsobem a ať je Vám brzy lépe.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, dovedu si představit, že vážná nemoc velmi rozkolísá duševní rovnováhu a je dobře, že jste začala chodit na terapie, protože v takových chvílích je důležité získat pro sebe podporu odborníka. Podle mých zkušeností je smíření se s těžkými životními situacemi věcí, která vyžaduje i trpělivost, obvykle výsledek rozhovorů nepřichází tak rychle, jak bychom si přáli. Píšete, že nemoc, kterou vám zjistili, není smrtelná, jde tedy hlavně o to přijmout případná omezení, která vám do života přinese? Mně osobně pomáhá mít nějaký krizový plán, tedy alespoň přibližné obrysy řešení pro nejhorší případ. Máte někoho, kdo by s péčí o děti mohl pomoci? Dají se zapojit příbuzní a širší rodina? Možná by vám pomohly i zkušenosti ostatních pacientů se stejnou nemocí, pokud existuje nějaká organizace, která je sdružuje? Váš lékař by vás možná mohl nasměrovat na dostupnou pomoc a také případně poradit s medikací, která vám pomůže překonat období nejhorších psychických reakcí na těžkou nemoc.


Zpět na seznam