Paranoia?

Dobrý den. Je mi 13 let a každý den mám pocit, že mě někdo sleduje. Dřív to bývalo jenom když jsem se převlékala či sprchovala, ale teď to došlo do takové fáze, kde ten pocit mám všude. Neustále si myslím, že mě někdo sleduje (jako například mí mrtví příbuzní, lidi naa ulici, atd.). Na duchy jsem tak nějak věřila už dřív, ale nikdy mi to problém nedělalo, až do teď. Nemůžu se dívat na filmy, abych se necítila divně či trapně a nebo dělat mé oblíbené činnosti (např.:kreslení), aniž bych necítila stejné pocity. Potom jsem začala komentovat jen tak do vzduchu všechno co dělám, aby si "někdo" nemyslel, že jsem divná nebo trapná, ale to dělám jen, když jsem sama. Už prostě nemůžu dělat skoro nic... Přestala jsem dělat věci co mě baví, protože se prostě stydím. Taky často kvůli tomu mívám deprese a záchvaty úzkosti. Rodičům to říct nechci, protože oni by to nepochopili. Doufám, že tento dotaz není zbytečný a jen Vás s tím neotravuji. Popřípadě, děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, považuji za velmi pozitivní, že si své potíže uvědomujete a chcete je řešit. Důležité je i to, že (pokud správně chápu) dokážete dobře odlišovat co je váš pocit či představa, a co je „opravdová realita“. Dokáži si představit, že takové prožitky mají výrazný vliv na to, jak se vám žije a že to často může být velmi nepříjemné. Za nejlepší řešení považuji, abyste vyhledala odbornou pomoc – ideálně klinického psychologa. To však ve 13 letech vyžaduje souhlas rodiče… Máte asi pravdu v tom, že pro ně může být obtížné pochopit a přijmout, co se vám děje. Nepovažuji však za nezbytné, aby pochopili vše. Vlastně stačí, když pochopí, že potřebujete z nějakého důvodu psychologickou pomoc. Nešlo by jim to nějak vysvětlit? Třeba pochopitelnější částí vašich prožitků ? Možná by jim šlo něco z toho říct. Že zažíváte velké úzkosti či deprese , nebo možná i že vnímáte zemřelé příbuzné… a že v důsledku toho je pro vás běžný život velmi složitý a trápí vás to… Nebo by možná šlo využít nějakého spojence, který by vám pomohl přesvědčit rodiče o potřebě vyhledat pomoc. Tím může být jiný příbuzný, školní psycholog, dětská lékařka, učitel … zkrátka kdokoli v koho můžete mít důvěru a jehož rodiče budou brát vážně. O svých prožitcích, způsobech pomoci i strategiích, jak o tom s rodiči mluvit se můžete poradit na telefonní Lince bezpečí. Držím vám palce!
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, váš dotaz vůbec není zbytečný ani otravný, naopak je důležité s vašimi potížemi něco udělat, aby vám neotravovaly život. Rozumím tomu, že se vám nechce mluvit o nich s rodiči, někdy je těžké o podobných věcech mluvit právě s těmi nejbližšími. Myslím, že pravidelné rozhovory s psychologem, psychoterapeutem by vám pomohly přijít na to, proč tyto pocity máte, a také se jich zbavit. Bez pomoci rodičů by mohlo být nejsnadnější začít na Lince bezpečí, je bezplatná, nemusíte uvádět ani své jméno a poradili by vám, jak nejlíp postupovat, kde začít. Chci vás ujistit, že podobné pocity známe mnozí, občas se stávají každému. Ale pokud jsou časté a ničí vás, je dobře, že s tím chcete něco dělat. Možná to bude chvíli trvat, než s podporou odborníka přijdete na to, jak vznikly a jak se jich zbavit, ale z vlastní zkušenosti s duševními problémy vám můžu "podepsat", že stojí za to říct si o pomoc, vydržet v nějaké terapii a potíží se zbavit. Potíže nás má mnoho, není to vůbec ostuda a vy jste udělala první krok k řešení, to je skvělé. Moc vám držím palce, ať se vám podaří najít zase spokojenost a hezky žít. To dáte!


Zpět na seznam