Poškozený mozek

Dobrý den, je mi 21 let a studuji druhým rokem vysokou školu. Mám však pocit, že mi dlouhotrvající stres a úzkost fyzicky poškodily mozek. Více než rok však pociťuji postupné zhoršování paměti, pozornosti, schopnosti vyjadřování, koncentrace myšlenek na určité téma nebo vnímání kontextu řeči u ostatních lidí. Během té doby se mi také zhoršilo smyslové vnímání – mám problém se soustředit na věci které vidím, přesto že jsem měl zrak vždy dobrý. Tyto problémy se mi zhoršují, což výrazně pociťuji v každodenním životě – např. někdy se přistihnu že si nejsem jistý, zda jsem si ráno vyčistil zuby, postupně také pozoruji celkové zhoršení sociálního chování, což se projevuje ve zhoršené komunikaci s ostatními lidmi. Funguji v utlumeném režimu např. mám problém napsat relativně krátkou seminární práci v rozumném čase. Poslední dobou vnímám naprostý útlum emocí, problémy se spánkem, a zažíváním. Často pociťuji neklid, ostré bolesti hlavy, pálení na jazyku, vibrace po celém těle a v hlavě, se kterým je často konkrétně spojeno uvolňování průzračných hlenů slané pachuti v ústech (především ráno). Před 7 měsíci jsem začal brát antidepresiva (Asentra 50), ale tyto problémy se zhoršily (především neklid), a zhoršila se mi i pozornost, proto jsem je po třech baleních vysadil. Poté jsem spoléhal na to, že se můj stav přes léto zlepší, od začátku října se opět zhoršuje. Rovněž se cítím kontinuálně vyčerpaný a začínám postrádat jakékoliv uspokojení ze života. Předem Vám děkuji za jakoukoliv radu.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na základě informací touto formou to nelze říci s úplnou jistotou, ale považuji za pravděpodobné, že vaše kognitivní (paměť, pozornost, vyjadřování, myšlení), tělesné (brnění, pálení) i emocionální potíže souvisí s úzkostmi a depresí, kterou zažíváte. Významnou roli v jejím vzniku a udržování může hrát i studijní či sociální stres, který zmiňujete. Významným indikátorem, který by tuto domněnku potvrzoval, může být například zmírnění obtíží v době prázdnin či naopak zhoršování v náročnějších obdobích. Za dobrou zprávu pak zřejmě budete považovat informaci, že při této příčině se nejedné o trvalé "fyzické poškození mozku" (jak píšete), ale o změny v jeho fungování, které se s léčbou úzkostí a depresí vrací k normálu. Vhodné by bylo abyste navštívil psychiatra či klinického psychologa k přesnější diagnostice. Léčbou bývá psychoterapie nebo podávání psychiatrických léků, často bývá nejlepší oba tyto přístupy kombinovat. Na základě zkušenosti s jedním antidepresivem bych nedělal závěry, že vám nemohou být ku prospěchu. V této skupině léků existuje řada různých možností a kombinací, a nejvhodnější nastavení je často potřeba dolaďovat či zkoušet. Držím vám palce a jsem přesvědčen o tom, že s odbornou pomocí jsou vaše problémy dobře řešitelné.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Některé ze stavů a z pocitů, které popisujete, dobře znám. Mám opakovanou zkušenost s tím, jak dlouhodobý stres a depresivní nálady mají přímou spojitost s pamětí, soustředěním a schopností cokoli tvořit. Dokonce mám i zkušenost s tím, že psychický stav má spojitost s ostrostí vidění. Mám mírnou vadu zraku, ale ve stavu úzkosti vidím podstatně hůře, než je tomu běžně. Stavy, které popisujete, jsou poměrně typické pro úzkostně-depresivní potíže, které s sebou přinášejí i celou řadu tělesných projevů. Píšete, že vám předepsaná antidepresiva nevyhovovala a vaše stavy se po nich spíše zhoršily. Někdy to tak bývá, ne každému léky hned napoprvé "sednou". Na trhu jsou však antidepresiva různého typu a věřím, že by se našla vhodná i pro vás. Pokud jsou psychické potíže natolik silné, že nám zhoršují kvalitu života, pak stojí za to vhodné řešení hledat. Doporučila bych vám vše znovu konzultovat s vaším psychiatrem a spolu s ním vymyslet, co dál. Držím vám palce a přeji vše dobré.


Zpět na seznam